Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Żywność dla przyszłości

5 stycznia 2016
Utworzenie w Polsce jednego z centrów w ramach KIC Food4Future to cel stowarzyszenia "Żywność dla przyszłości", powołanego w czwartek z inicjatywy naukowców wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. Organizacja skupia naukowców i producentów żywności.

Jak powiedział PAP prorektor Uniwersytetu Przyrodniczego Tadeusz Trziszka, w grupie założycielskiej stowarzyszenia jest ponad 50 podmiotów, w tym naukowcy i producenci z branży żywnościowej.
"Liczymy, że dołączą do nas kolejni przedstawiciele, ponieważ chcemy stworzyć wielką koalicję, która pozwoli nam dzięki stowarzyszeniu skutecznie reprezentować interesy polskiej branży żywnościowej i doprowadzić do utworzenia jednego z centrów w ramach KIC Food4Future we Wrocławiu" - dodał Trziszka.
Prorektor podkreślił, że inicjatywa ma poparcie trzech ministerstw: rolnictwa, gospodarki oraz nauki i szkolnictwa wyższego.
"Propozycja lokalizacji centrum we Wrocławiu jest nieprzypadkowa także z tego powodu, że właśnie tutaj rozwijają się badania np. w dziedzinie biotechnologii" - powiedział naukowiec.
W jego ocenie powołanie stowarzyszenia daje możliwość nawiązania partnerskiej współpracy z platformą FoodBest, którą współtworzą reprezentanci z 10 krajów Europy Zachodniej.
Dotychczas zaplanowali oni ulokowanie 6 centrów m.in. w Skandynawii, Wlk. Brytanii, Niemczech, Włoszech, Francji i krajach Beneluksu. Polscy naukowcy i producenci liczą, że kolejne ma szanse powstać w naszym kraju.
"Kraje z Europy Zachodniej wykorzystały trochę swą uprzywilejowaną pozycję i lepiej się zorganizowały, ale obecnie będzie szansa byśmy dołączyli do tej elity. Polska jest 3-4 krajem w Europie pod względem produkcji, eksportu i nauki o żywności, dlatego zasługuje na tę rangę" - ocenił Trziszka.
KIC (Knowledge Innovation Communities) "Food4Future", czyli Wspólnota Wiedzy i Innowacji "Żywność dla przyszłości", ma powstać w 2016 r. Będzie poświęcona m.in. doskonaleniu produkcji żywności, suplementów diety oraz badaniom nad chorobami cywilizacyjnymi i ich przeciwdziałaniu.
To część programu działań Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii, w którym przewidziano funkcjonowanie wspólnot wiedzy i innowacji w systemie gospodarczym UE. Dotychczas powstały dwie wspólnoty: klimatyczna i energetyczna, a kolejne zostaną powołane do 2018 r.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę