Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Żywność dla przyszłości

5 stycznia 2016
Utworzenie w Polsce jednego z centrów w ramach KIC Food4Future to cel stowarzyszenia "Żywność dla przyszłości", powołanego w czwartek z inicjatywy naukowców wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. Organizacja skupia naukowców i producentów żywności.

Jak powiedział PAP prorektor Uniwersytetu Przyrodniczego Tadeusz Trziszka, w grupie założycielskiej stowarzyszenia jest ponad 50 podmiotów, w tym naukowcy i producenci z branży żywnościowej.
"Liczymy, że dołączą do nas kolejni przedstawiciele, ponieważ chcemy stworzyć wielką koalicję, która pozwoli nam dzięki stowarzyszeniu skutecznie reprezentować interesy polskiej branży żywnościowej i doprowadzić do utworzenia jednego z centrów w ramach KIC Food4Future we Wrocławiu" - dodał Trziszka.
Prorektor podkreślił, że inicjatywa ma poparcie trzech ministerstw: rolnictwa, gospodarki oraz nauki i szkolnictwa wyższego.
"Propozycja lokalizacji centrum we Wrocławiu jest nieprzypadkowa także z tego powodu, że właśnie tutaj rozwijają się badania np. w dziedzinie biotechnologii" - powiedział naukowiec.
W jego ocenie powołanie stowarzyszenia daje możliwość nawiązania partnerskiej współpracy z platformą FoodBest, którą współtworzą reprezentanci z 10 krajów Europy Zachodniej.
Dotychczas zaplanowali oni ulokowanie 6 centrów m.in. w Skandynawii, Wlk. Brytanii, Niemczech, Włoszech, Francji i krajach Beneluksu. Polscy naukowcy i producenci liczą, że kolejne ma szanse powstać w naszym kraju.
"Kraje z Europy Zachodniej wykorzystały trochę swą uprzywilejowaną pozycję i lepiej się zorganizowały, ale obecnie będzie szansa byśmy dołączyli do tej elity. Polska jest 3-4 krajem w Europie pod względem produkcji, eksportu i nauki o żywności, dlatego zasługuje na tę rangę" - ocenił Trziszka.
KIC (Knowledge Innovation Communities) "Food4Future", czyli Wspólnota Wiedzy i Innowacji "Żywność dla przyszłości", ma powstać w 2016 r. Będzie poświęcona m.in. doskonaleniu produkcji żywności, suplementów diety oraz badaniom nad chorobami cywilizacyjnymi i ich przeciwdziałaniu.
To część programu działań Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii, w którym przewidziano funkcjonowanie wspólnot wiedzy i innowacji w systemie gospodarczym UE. Dotychczas powstały dwie wspólnoty: klimatyczna i energetyczna, a kolejne zostaną powołane do 2018 r.


POWIĄZANE

W Warszawie odbyła się pierwsza edycja Blue Deal Congress, podczas którego najwa...

- W badaniu przeprowadzonym wśród 11 tys. dorosłych aż 90% uczestników zadeklaro...

Dorośli często wychodzą z założenia, że skoro dziecko niemal od urodzenia ma do ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę