Ceny podstawowych produktów żywnościowych mogą być nawet dwa razy wyższe. I stanie się to już w niedalekiej przyszłości, chyba że światowi liderzy podejmą odpowiednie działania - tak wynika z raportu opublikowanego przez Oxfam.
Do roku 2030 średnia cena zbóż wzrośnie między 120 a 180 proc. W połowie ten wzrost będzie spowodowany przez zmiany klimatyczne.
Oxfam wzywa światowych liderów do wprowadzenia i poprawienia odpowiednich regulacji dotyczących rynku żywności oraz inwestowania w światowy fundusz na rzecz klimatu.
- Światowy system żywności musi zostać całkowicie zmodernizowany, jeśli mamy przezwyciężyć wciąż rosnące wyzwania i zagrożenia związane ze zmianami klimatu, nakręcającymi się wzrostami cen żywności oraz z niedoborem ziemi, wody i energii - twierdzi Barbara Stocking, szefowa Oxfam dla BBC News.
W swoim raporcie "Growing a Better Future" (pol. Stwarzanie lepszej przyszłości) Oxfam podał przykłady czterech rejonów, gdzie już w tej chwili wyżywienie ludzi stanowi olbrzymie wyzwanie - Gwatemala, Indie, Azerbejdżan oraz wschodnia Afryka.
Poprawa sytuacji na rynku żywności to - wg organizacji - konieczność zwiększenia przejrzystości na rynku surowców i regulacji rynków terminowych, powiększenia rezerw żywnościowych, zakończenia polityk promujących biopaliwa, a także inwestowania w rolników małorolnych, szczególnie w kobiety.
Od lipca 2010 roku ceny produktów żywnościowych wzrastały w niesamowitym tempie, swój szczyt osiągając w styczniu 2011 roku. Ceny kukurydzy wzrosły w tym czasie o 74 proc., pszenicy o 84 proc., cukru o 77 proc., a tłuszczów i olejów o 57 proc.
Wysokie ceny są problemem dla krajów o niskich dochodach, cierpiących na deficyt żywności, zmuszonych ją importować. W takich krajach gospodarstwa domowe przeznaczają większą część swych dochodów na zakup jedzenia - podkreśla FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa).
Oxfam jest międzynarodową organizacją humanitarną, zajmującą się walką z głodem na świecie i pomagającą w krajach rozwijających się. Została założona w 1942 roku w Wielkiej Brytanii.
6750437
1