Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Życie w Polsce jest trudniejsze niż na Wyspach. Polacy znowu emigrują

29 października 2011

Na Wyspach jest teraz 450 tys. Polaków. To najwięcej od 2004 roku. Zdaniem ekspertów w nowej fali przybyłej w tym roku najwięcej jest reemigrantów, którzy w 2009 r. uciekli do kraju przed światowym kryzysem.
Powracający do ojczyzny emigranci mieli nadzieję, że w rodzimych firmach znajdą zatrudnienie. Szybko przekonali się jednak, że życie w Polsce jest trudniejsze niż w Wielkiej Brytanii: pracy jest niewiele, wynagrodzenia niskie, a zasiłki socjalne nie wystarczą na przeżycie. Nic dziwnego, że wielu z nich, gdy w 2010 r. recesja na Wyspach minęła, zdecydowało się na reemigrację.

Zjawisko to potwierdza Monika Zakrzewska, ekspert od rynku pracy z PKPP Lewiatan. – Sama znam sześć rodzin, które po kilku miesiącach pobytu w Polsce wyjechały z powrotem – mówi.

Również Małgorzata Demetriou, dziennikarka brytyjskiej „Cooltury”, twierdzi, że fala powrotów na Wyspy jest coraz większa. – W Wielkiej Brytanii nawet jak ma się gorszą pracę, można godnie żyć – mówi. I dodaje że ci, którzy wrócili, nie myślą już o powrocie do Polski.

Drugą liczną grupą w nowej brytyjskiej emigracji są Polacy, którzy przyjechali tu z Irlandii, ale przede wszystkim z Hiszpanii. Bezrobocie w tym kraju sięga dziś 21 proc.

– Ludzie wybierają te kraje, które lepiej radzą sobie z kryzysem – mówi demograf prof. Krystyna Iglicka z Uczelni Łazarskiego. Właśnie dlatego coraz więcej polskich emigrantów wybiera Holandię. Co prawda z danych polskiej ambasady w Hadze wynika, że ich liczba nie przekracza 180 tys., ale z opublikowanego w ubiegłym miesiącu raportu instytutu badawczego PON wynika, że może ich być nawet ok. 300 tys. Większość to pracownicy zatrudnieni przez agencje pracy tymczasowej. Trend masowych powrotów i przesunięć potwierdzają także dane GUS. O ile w roku 2009 zaczęła maleć liczba Polaków w Wielkiej Brytanii, Holandii czy Belgii, to w 2010 r. znów pojawiła się tendencja wzrostowa. W dalszym ciągu jednak ubywa naszych rodaków z Hiszpanii: w 2009 było ich 84 tys., natomiast w 2010 r. już tylko 50 tys. Podobne zjawisko występuje w Irlandii: w 2008 r. było tam 180 tys. Polaków, w 2009 – 140 tysięcy, a w 2010 już tylko 125 tys.

W tym roku Irlandia również nie cieszy się zainteresowaniem: od stycznia do lipca ministerstwo spraw społecznych i rodzinnych wydało tylko 3613 numerów PPS, czyli irlandzkiego numeru ubezpieczenia społecznego. W 2006 r. było ich 93 787, a w 2010 r. – 8 742.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę