Z uwagi na nasilające się kontrole Państwowej Inspekcji Pracy oraz Straży Granicznej Związek Sadowników RP apeluje do wszystkich sadowników zatrudniających cudzoziemców o nielekceważenie poniższych zasad prawidłowego zatrudnienia obcokrajowców:
I. Prace w gospodarstwie może świadczyć ten cudzoziemiec dla którego pracodawca zarejestrował „Oświadczenie o zamierzenie powierzenia wykonywania pracy„ a cudzoziemiec otrzymał wizę z prawem do pracy.
II. Pracodawca do którego trafi inny cudzoziemiec (tj. który otrzymał wizę z prawem do pracy na podstawie oświadczenia zarejestrowanego przez innego pracodawcę) powinien przed przyjęciem do pracy cudzoziemca zarejestrować „Oświadczenie o zamierzenie powierzenia wykonywania pracy„ dla tego cudzoziemca.
III. Pracodawca nie ma obowiązku informowania Powiatowego Urzędu Pracy ,
że cudzoziemiec dla którego zarejestrował oświadczenie nie przyjechał w wyznaczonym terminie.
IV. Naruszenie przepisów prawa pracy (m.in. niepotwierdzenie zawartej umowy na piśmie, zawarcie umowy cywilnoprawnej w warunkach, w których powinna być zawarta umowa o pracę, naruszenie przepisów o czasie pracy, niewypłacenie wynagrodzenia lub naruszenie przepisów o bhp) jest karane na podstawie art. 281-283 Kodeksu pracy grzywną w wysokości od 1.000 do 30.000 zł. Wymóg zawarcia pisemnej umowy dotyczy też umów cywilnoprawnych, a jego niedopełnienie stanowi powierzenie nielegalnego wykonywania pracy cudzoziemcowi.
Ponadto jak podkreśla ZS RP pracodawca ma obowiązek żądać od cudzoziemca przedstawienia przed rozpoczęciem pracy ważnego dokumentu uprawniającego do pobytu na terytorium RP (w szczególności wizy lub karty pobytu). Przechowywać kopię tego dokumentu w przypadku zatrudnienia (umowa o pracę lub umowa cywilnoprawna) w aktach osobowych cudzoziemca przez cały okres wykonywania pracy.
Zdaniem Związku Sadowników RP dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z biur rachunkowych lub pośrednictwa pracy w celu prawidłowego dopełnienia wszelkich formalności.