Herbicyd Huzar Activ 387 OD należy do nielicznej grupy preparatów kompletnych. Oznacza to, że posiada on w swoim zakresie zwalczania wiele gatunków chwastów, zarówno należących do gatunków jedno- i dwuliściennych. Zawarty w preparacie jodosulfuron – metylosodowy, w zależności od dawki skutecznie zwalcza wiele gatunków „traw „ takich jak miotła zbożowa, życice, wiechliny, owies głuchy i włośnice oraz szeroką gamę chwastów dwuliściennych w tym przytulię czepną, rumianowate, krzyżowe, przetaczniki, fiołki polne.
Najlepszą efektywność Huzar Activ można uzyskać aplikując preparat na chwasty we wczesnych fazach rozwojowych oraz gdy istnieją sprzyjające warunki do pobrania substancji aktywnej przez chwasty . Nie należy więc wykonywać zabiegu odchwaszczania gdy chwasty nie rozpoczęły jeszcze wegetacji wiosennej oraz gdy nie ma szans na to by preparat nie był w pełni pobrany i przemieszczony w roślinie. Taki niesprzyjający przebieg pogody odnotowano wiosną 2011 roku, gdzie przez większość kwietnia występowały warunki utrudniające pobieranie preparatu (bardzo krótki okres z wyrównanymi, optymalnymi warunkami do zabiegu). Szczególnie dotyczyło to chwastów osłabionych po zimie, o pokroju utrudniającym pokrycie przez preparaty (miotła zbożowa).
W takich przypadkach czasami lepiej jest przenieść zabieg na termin późniejszy pamiętając jednak by przy większych już chwastach nie zmniejszać dawek herbicydów oraz unikać różnych, nie zalecanych mieszanek, które mogą znacząco wpłynąć na ograniczenie działania.
Huzar Activ poza jodosulfuronem zawiera również 2,4-D. Substancja ta stabilizuje lub zwiększa skuteczność w stosunku do kilku gatunków chwastów dwuliściennych (szczególnie przy późniejszych fazach) takich jak: chaber bławatek, mak polny, komosa, rdesty, przetaczniki i fiołki .
Fot.1 Obraz działania Huzar Activ w dawce 1l przy późnym zabiegu (początek Maja 2011, doświadczenie – Litwa)
Jak widać na Fot. 1 nawet w późniejszych terminach stosowania uzyskano wysoką skuteczność na większość chwastów w tym na chaber bławatek , miotłę zbożową i fiołki polne.
Fot.2 Obraz działania Huzar Activ w dawce 1l przy późnym zabiegu (początek Maja 2011, doświadczenie – Litwa)
Zabieg wykonany w optymalnych warunkach do pobierania preparatu ale przy zaawansowanej fazie wzrostu chwastów wykazał się mimo to wysoką skutecznością szczególnie w stosunku do takich chwastów jak miotła zbożowa, chaber bławatek Fot.2.
W przypadku wyrośniętego fiołka polnego (duże nasilenie) skuteczność również można zaliczyć do wysokich, Huzar Activ znacznie ogranicza tempo wzrostu tego chwastu oraz jego konkurencyjność. Ilość masy zielonej fiołka po zabiegu nie wzrasta, a chwasty znajdujące się w momencie zabiegu w fazie siewek zostają całkowicie zniszczone .
Przez kilka lat prowadzonych doświadczeń odnotowano wysoką skuteczność preparatu Huzar Activ na ponad 30 gatunków chwastów. Przy stosowaniu go wiosną należy do najefektywniejszych preparatów zwalczających największą liczbę chwastów.
W przypadku np. fiołka polnego wyniki obrazują bardzo wysoka skuteczność - biorąc pod uwagę zabiegi wykonywane wiosną . Przy bardzo silnej ekspansji fiołka, dużym apetycie na składniki odżywcze (głównie azot ) średnia skuteczność na poziomie ponad 90 % jest skutecznością bardzo wysoką, gwarantującą zminimalizowanie konkurencyjności tego gatunku w uprawie zbóż.
9573757
1