Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

ZUS może zakwestionować wysokość pensji pracownika

17 maja 2011
Wygórowane zarobki mogą być zweryfikowane przez ZUS, jeśli takie ich określenie w umowie zmierzało do uzyskania przez pracownika wyższych świadczeń z ubezpieczenia. Strony ustaliły w umowie o pracę kwotę wynagrodzenia (z dodatkami) kilkakrotnie przekraczającą wysokość średniej pensji krajowej. Pracownik rozpoczął pracę, jednak wkrótce zaczął korzystać ze zwolnienia lekarskiego. ZUS, naliczając zasiłek chorobowy, powziął wątpliwości co do zgodności z prawem takiego ukształtowania treści stosunku pracy z uwagi na niskie pensje pozostałych pracowników.
Przychód pracownika (wynagrodzenie) stanowi punkt wyjścia, zarówno dla obliczenia kwoty składek, które należy odprowadzić do ZUS, jak i wysokości zasiłku otrzymywanego w razie choroby lub macierzyństwa.
Wysokość wynagrodzenia ustalonego przez strony stosunku pracy może być w niektórych przypadkach zakwestionowana przez ZUS. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w uchwale z 27 kwietnia 2005 r. (II UZP 2/05, OSNP 2005/21/338).
Oznacza to przyznanie zakładowi kompetencji do badania zarówno tytułu zawarcia umowy o pracę, jak i ważności jej poszczególnych postanowień, np. wysokości wynagrodzenia – jeśli pozostają w kolizji z prawem, zasadami współżycia społecznego lub zmierzają do obejścia prawa (wyrok SN z 19 maja 2009 r., III UK 7/09, niepubl.).
Możliwość takiej weryfikacji powstaje po przekazaniu przez płatnika raportu miesięcznego o wysokości naliczonych i odprowadzonych składek. W opisanym przypadku ZUS może przeprowadzić u płatnika kontrolę.
Będzie ona miała na celu zebranie i analizę danych, czy praca była rzeczywiście świadczona, czy zajmowane przez pracownika stanowisko odpowiada jego kwalifikacjom, a charakter pracy uzasadnia tak wysokie zarobki (zgodnie z zasadą ekwiwalentności świadczeń). Porównane będą też uposażenia innych pracowników na podobnych stanowiskach.
Jeśli okoliczności sprawy będą wskazywały, że celem tak skonstruowanej umowy było uzyskanie nienależnie wysokich świadczeń z ubezpieczenia społecznego (tym samym, że występują przesłanki do uznania umowy o pracę za częściowo nieważną), zakład może wydać decyzję ustalającą inną podstawę wymiaru składek.
PODSTAWA PRAWNA
Art. 18 ust. 1 w zw. z art. 6 ust. 1, art. 20 ust. 1 i art. 41 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 z późn. zm.).


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę