Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Zrozumieć Autyzm

5 stycznia 2016
Na terenie woj. pomorskiego odbywają się szkolenia poświęcone tematyce autyzmu. Uczestniczą w nich osoby bezpośrednio stykające się z tym zagadnieniem na gruncie zawodowym. Spotkania prowadzone są w ramach programu „Zrozumieć Autyzm”, realizowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej i Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym z Gdańska.

Celem programu „Zrozumieć Autyzm” jest dotarcie do osób autystycznych z terenów wiejskich i zapewnienie im opieki oraz rehabilitacji jak najbliżej miejsca zamieszkania. Realizacji tych zadań służą liczne działania, w tym odbywające się właśnie szkolenia, kierowane do osób stykających się z autyzmem na gruncie zawodowym. Na spotkaniach – poszerzających  wiedzę uczestników – omawiane są zasady terapii, sposoby reagowania na dane zachowania, metody nauczania i motywowania osób autystycznych, a także integrowania ich z  rówieśnikami. Niezależnie od przekazania specjalistycznej wiedzy z zakresu autyzmu, celem tych szkoleń jest również zbudowanie zespołu specjalistów, który w przyszłości mógłby pracować w ośrodku pomocy osobom autystycznym na danym terenie.                                                                                                                      
W Wejherowie odbyło się szkolenie 30 listopada. Skierowane było  do mieszkańców powiatów wejherowskiego, puckiego i lęborskiego. Wzięli w nim udział między innymi lekarze, nauczyciele, pracownicy pomocy społecznej (na szczeblu gminnym i powiatowym). Poprzednie szkolenie, dotyczące terapii behawioralnej osób z autyzmem, odbyło się w ubiegłym tygodniu w Starogardzie Gdańskim. Uczestniczyli w nim pracownicy miejskich i gminnych ośrodków pomocy społecznej, powiatowych centrów pomocy rodzinie, domów pomocy społecznej oraz szkół i przedszkoli z powiatów: starogardzkiego, kościerskiego i tczewskiego. Kolejne szkolenia zaplanowane są na 2013 rok. Chęć udziału można zgłaszać, kontaktując się ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Autystycznym w Gdańsku.

– Celem programu „Zrozumieć Autyzm”  jest przede wszystkim szerzenie wiedzy o autyzmie na terenach wiejskich. Chcemy, aby ludzie bezpośrednio stykający się z osobami autystycznymi wiedzieli jak najwięcej o tym zaburzeniu – mówi Krzysztof Lipiński, zastępca Dyrektora Generalnego Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. – Prowadzone przez nas szkolenia mają przyczynić się do stworzenia spójnego systemu pomocy. Mamy nadzieję, że wypracowane rozwiązania będą mogły pomóc w realizacji podobnych działań w przyszłości – dodaje.

W ramach programu tworzone są również Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne dla osób autystycznych i ich rodzin. Dzięki takim placówkom możliwe będzie szersze dotarcie do chorych, w tym prowadzenie indywidualnych zajęć terapeutycznych dla dzieci i młodzieży dotkniętych autyzmem oraz zajęć psycho-edukacyjnych i szkoleń dla rodziców. Pierwszy z takich punktów został otwarty w listopadzie br. w Kobysewie, w gminie Przodkowo. Wszyscy zainteresowani z powiatu kartuskiego mogą liczyć tam na wsparcie oraz profesjonalną pomoc. W ramach działalności Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego prowadzona jest także współpraca ze szkołami i przedszkolami, a zwłaszcza z nauczycielami, którzy uczą dzieci ze spektrum autyzmu.

Organizatorzy programu chcą także, w kolejnych latach, szukać rozwiązań na rzecz aktywizacji zawodowej osób dotkniętych autyzmem oraz tworzyć ośrodki pobytu stałego. Istotnym elementem inicjatywy jest również propagowanie idei wolontariatu oraz chęć włączenia w opiekę i rehabilitację jak największej liczby wolontariuszy.

Województwo pomorskie jest pierwszym województwem, w którym zapoczątkowano realizację programu. Docelowo dołączą do niego województwa kujawsko-pomorskie i warmińsko-mazurskie.

POWIĄZANE

Kawały, będące jedną z najbardziej uniwersalnych form dowcipu, od wieków pełnią ...

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę