Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Żniwny Raport KFPZ

3 sierpnia 2012
Żniwa w pełni. A całym kraju widać pracujące na polach kombajny. Rolnicy chcą wykorzystać dobrą pogodę  i ściąć jak najwięcej zbóż W gospodarstwie rolnym Krzysztofa Gralaka w Czołowie(gm. Radziejów) , województwo kujawsko – pomorskie  tegoroczne żniwa rozpoczęto od zbioru jęczmienia letniego  W ocenie pana Krzysztofa zbiory nie są rewelacyjne, ale zważywszy na srogą zimę i kapryśną wiosnę – należy cieszyć się z tego co jest.

Jak informuje Krajowa Federacja Producentów Zbóż obecnie  producenci zbóż skarżą się głównie na wysoką wilgotność zbieranego ziarna i odbicia. Sytuacja co do stopnia zaawansowania żniw w kraju wygląda różnie w zależności od regionu.
W województwie lubelskim  zebrano 40 % ziarna z pól. Zebrane ziarno jest drobniejsze niż w latach ubiegłych, ma słabą gęstość, jęczmień browarny brak wyrównania. Średnie plony dla jęczmienia to 6 t/ha, a pszenicy 7 t/ha. Tam gdzie wystąpiły wymarznięcia plony zbóż będą niższe o kilkanaście procent. Ponad połowa zebranego ziarna wymaga dosuszenia. Dodatkowo burze opóźniały zbiory zbóż.
Wielkopolsce  zebrano 35 % zbóż z pola, po wiosennych wymarznięciach większość plantacji obsiana jest zbożami jarymi. Jakość zebranego ziarna jest dobra, aczkolwiek ziarno wymaga dosuszania. Występuje dużo zielonych nasion. W przypadku pszenżyta na części upraw zaobserwowano porost, a w przypadku jęczmienia jarego wylegnięcia. Średni plon dla pszenicy ozimej 5-7 t/ha, a dla jęczmienia jarego (zebrany) i pszenżyta 6-7 t/ha (obecnie zbierany), pszenica jara w całości pozostaje jeszcze na polach. Na pszenicy jarej widoczne są odbicia na całości kłosów.

 40 % zboża zebrano już województwie dolnośląskim . Zbiory jęczmienia jarego mają wysoką wilgotność ziarna średnie plony 5 t/ha, jęczmień ozimy wykoszony plony na poziomie 4t/ha. Słabo wypełnione ziarno, podkurczone.
Natomiast zachodniopomorskim  mamy dopiero  początek żniw. Mokro na polach, utrudnione wejście na pola ze sprzętem przez częste deszcze. Wysoka wilgotność zbieranego ziarna, widoczny lekki porost w zbieranych plonach pszenżyta.
W województwie śląskim 50% ziarna zbóż zebrano z pól. Plony jęczmienia na poziomie 5,5-6 ton. Wylegnięcia spowodowane gradobiciami.
Opolskim zaś zebrano już 70% zbóż, wilgotne ziarno, pszenica rzadka przetrzebiona przez mrozy w okresie zimowo-wiosennym. Średnie plony pszenicy są na poziomie 5-6 t/ha, a jęczmienia jarego 5,5 t/ha.P

W województwie pomorskim zakończyły się żniwa rzepaku, w przypadku żniw zbóż dotychczas głównie małe gospodarstwa i na słabych plantacjach zbierały ziarno z pól. W uprawach zbóż jarych widoczne są odbicia, spowodowane przez okresową suszę i następnie deszcze. Wtórne rozkrzewienia i wilgotne ziarno opóźniają żniwa zbóż. Odbicia występują głównie na słabych glebach. Pszenica jara jeszcze jest niedojrzała.
Województwo podlaskie -  20 % ziarna zebrano z pól. Średni plon pszenicy 5 t/ha.
Województwo  podkarpackie  już 80% ziarna zebrano z pól.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę