Żniwa w pełni. A całym kraju widać pracujące na polach kombajny. Rolnicy chcą wykorzystać dobrą pogodę i ściąć jak najwięcej zbóż W gospodarstwie rolnym Krzysztofa Gralaka w Czołowie(gm. Radziejów) , województwo kujawsko – pomorskie tegoroczne żniwa rozpoczęto od zbioru jęczmienia letniego W ocenie pana Krzysztofa zbiory nie są rewelacyjne, ale zważywszy na srogą zimę i kapryśną wiosnę – należy cieszyć się z tego co jest.
Jak informuje Krajowa Federacja Producentów Zbóż obecnie producenci zbóż skarżą się głównie na wysoką wilgotność zbieranego ziarna i odbicia. Sytuacja co do stopnia zaawansowania żniw w kraju wygląda różnie w zależności od regionu.
W województwie lubelskim zebrano 40 % ziarna z pól. Zebrane ziarno jest drobniejsze niż w latach ubiegłych, ma słabą gęstość, jęczmień browarny brak wyrównania. Średnie plony dla jęczmienia to 6 t/ha, a pszenicy 7 t/ha. Tam gdzie wystąpiły wymarznięcia plony zbóż będą niższe o kilkanaście procent. Ponad połowa zebranego ziarna wymaga dosuszenia. Dodatkowo burze opóźniały zbiory zbóż.
Wielkopolsce zebrano 35 % zbóż z pola, po wiosennych wymarznięciach większość plantacji obsiana jest zbożami jarymi. Jakość zebranego ziarna jest dobra, aczkolwiek ziarno wymaga dosuszania. Występuje dużo zielonych nasion. W przypadku pszenżyta na części upraw zaobserwowano porost, a w przypadku jęczmienia jarego wylegnięcia. Średni plon dla pszenicy ozimej 5-7 t/ha, a dla jęczmienia jarego (zebrany) i pszenżyta 6-7 t/ha (obecnie zbierany), pszenica jara w całości pozostaje jeszcze na polach. Na pszenicy jarej widoczne są odbicia na całości kłosów.
40 % zboża zebrano już województwie dolnośląskim . Zbiory jęczmienia jarego mają wysoką wilgotność ziarna średnie plony 5 t/ha, jęczmień ozimy wykoszony plony na poziomie 4t/ha. Słabo wypełnione ziarno, podkurczone.
Natomiast zachodniopomorskim mamy dopiero początek żniw. Mokro na polach, utrudnione wejście na pola ze sprzętem przez częste deszcze. Wysoka wilgotność zbieranego ziarna, widoczny lekki porost w zbieranych plonach pszenżyta.
W województwie śląskim 50% ziarna zbóż zebrano z pól. Plony jęczmienia na poziomie 5,5-6 ton. Wylegnięcia spowodowane gradobiciami.
Opolskim zaś zebrano już 70% zbóż, wilgotne ziarno, pszenica rzadka przetrzebiona przez mrozy w okresie zimowo-wiosennym. Średnie plony pszenicy są na poziomie 5-6 t/ha, a jęczmienia jarego 5,5 t/ha.P
W województwie pomorskim zakończyły się żniwa rzepaku, w przypadku żniw zbóż dotychczas głównie małe gospodarstwa i na słabych plantacjach zbierały ziarno z pól. W uprawach zbóż jarych widoczne są odbicia, spowodowane przez okresową suszę i następnie deszcze. Wtórne rozkrzewienia i wilgotne ziarno opóźniają żniwa zbóż. Odbicia występują głównie na słabych glebach. Pszenica jara jeszcze jest niedojrzała.
Województwo podlaskie - 20 % ziarna zebrano z pól. Średni plon pszenicy 5 t/ha.
Województwo podkarpackie już 80% ziarna zebrano z pól.
5990039
1