Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów i Gazeta Sołecka organizują podsumowanie konkursu ,,Sołtys Roku''. Odbędzie się ono 24 maja w budynku Senatu RP. Już dziś, dzięki uprzejmości organizatorów, możemy zaprezentować laureatów
Tytuł „Sołtysa Roku 2010” otrzymali:
*
Józef Chojnacki – sołtys Stuchowa w gm. Świerzno w woj. zachodnio-pomorskim. Od 8 lat z powodzeniem integruje 3 wsie popegeerowskie tworzące sołectwo, w którym mieszka ponad 1100 osób. Laureat Odznaki Honorowej Gryfa Zachodniopomorskiego, aktywizuje lokalny rozwój gospodarczy i społeczny w Kamieńskim Lokalnym Ożywieniu Gospodarczym. Organizator obchodów 700-lecia Stuchowa w 2013 r.
*
Zbigniew Hańczyk – sołtys Weremienia w gm. Lesko w woj. podkarpackim. Od 20 lat niekwestionowany lider lokalnej społeczności, hodowca bydła mlecznego, właściciel gospodarstwa agroturystycznego. Doprowadził do budowy kościoła, współfinansował (wkład własny w wys. 180 tys. zł) remont świetlicy wiejskiej. Pasjonat turystyki narciarskiej, lotów szybowcowych i na paralotni oraz aktywnej rekreacji na terenach wiejskich. Świetny organizator, znakomity społecznik.
*
Anna Lech – sołtys Dziechcińca w gm. Wiązowna w woj. mazowieckim. Inicjatorka Stowarzyszenia Sołtysów Powiatu Otwockiego, działa na rzecz kobiet wiejskich i osób potrzebujących pomocy. Realizuje autorski program przeciwdziałania patologiom społecznym, współpracuje z PARPA, organizuje „Półmaraton Wiązowski”, pikniki, festyny i inne akcje integrujące społeczność sołecką. Autorka pracy licencjackiej pn. ”Prawa i obowiązki sołtysa wg obowiązującego prawa.
*
Stanisław Łapciuk – sołtys Bagien w gm. Dąbrowa Białostocka w woj. podlaskim, radny. Rolnik. Z pomocą mieszkańców zmienił oblicze i estetykę swojego sołectwa (klub, świetlica, centrum wsi, parking, boiska sportowe, przyzagrodowe oczyszczalnie ścieków). Współzałożyciel Stowarzyszenia „Placówka”, pozyskuje granty z Fundacji „Sokólski Fundusz Lokalny” i Urzędu Wojewódzkiego. Jego sołectwo Bagny zajęło I miejsce w wojewódzkim konkursie „Inicjatywa sołecka 2008”.
*
Zofia Machura – sołtys Leśniaków w gm. Siewierz w woj. śląskim, radna. Rolniczka, aktywna działaczka KGW, angażuje się w działalność charytatywną. Członkini Stowarzyszenia „Bank Życzliwych Serc”, promotorka kultury ludowej. Za jej kadencji we wsi rozbudowano obiekty sportowe przy Remizie OSP Leśniaki, zbudowano ścieżkę pieszo-rowerową, uruchomiono kafejkę internetową, utworzono stronę internetową. Dba o profilaktykę zdrowotną mieszkańców sołectwa.
*
Jerzy Ratajczak – sołtys Mchów w gm. Książ Wlkp. w woj. wielkopolskim. Technik rolnik, od 1989 r. sołtysuje swojej wsi, przez 2 kadencje radny gminny, od 2002 r. radny powiatu w Śremie, członek Wielkopolskiej Izby Rolniczej, działacz sołecki. Za jego kadencji we wsi zbudowano drogi dojazdowe i chodniki, szkołę, boisko szkolne, założono wodociągi, oświetlenie uliczne, telefony, podłączono gazociąg. Prawdziwy „Przyjaciel Szkoły” i młodzieży, aktywnie pracujący na rzecz poprawy warunków życia codziennego mieszkańców.
*
Stanisław Sajdak – sołtys Jawiszowic w gm. Brzeszcze w woj. małopolskim, radny. Oprócz działalności inwestycyjnej poprawiającej infrastrukturę i estetykę wsi jest animatorem inicjatyw lokalnych, promotorem sołectwa i gminy. Współzałożyciel Stowarzyszenia Przyjaciół Jawiszowic działa w organizacjach charytatywnych. Przygotowywał Jubileusz 725 lat Jawiszowic, udostępnił prywatne zbiory, w tym dokumenty dotyczące dziejów obozu Jawischowitz dla potrzeb monografii miejscowości, współrealizator projektu pn. „Szum we wsi”. Laureat „Oskarda” gminy Brzeszcze.
*
Piotr Sendecki – sołtys Brodzicy w gm. Hrubieszów w woj. lubelskim. Strażak z wyższym wykształceniem, od 5 lat jest sołtysem, organizatorem życia we wsi. Zainicjował budowę amfiteatru wiejskiego, boiska i placu rekreacyjnego, wyremontował świetlicę, w której powstała młodzieżowa świetlica internetowa. Działa w LGD „Lepsze Jutro”, inicjuje ciekawe konkursy m.in. ”Wyważanie otwartych drzwi” o prawie do informacji publicznej, o samorządzie gminnym. Realizuje wiele projektów np. „Kwitnąca Gmina”, współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi w powiecie. Urodzony społecznik i „niespokojny duch”.
*
Wojciech Stelmach – sołtys Łukawicy w gm. Lesko w woj. podkarpackim. Działacz ochrony środowiska i propagator selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Leśnik wiejski, współtwórca planu odnowy wsi, współrealizator Centrum Kultury Pogranicza w Łukawicy w dawnej szkole. Popularyzator kultury i tradycji Podkarpacia, rzecznik współpracy transgranicznej ze Słowacją.
*
Paweł Tarasiuk – sołtys Grzegórzek w gm. Nidzica w woj. warmińsko-mazurskim, wybrany w lutym b.r. na IV kadencję. Sięga po granty, działa w Towarzystwie Przyjaciół Grzegórzek, realizuje unijny projekt „Równaj szanse Polska-Europa”. Pomysłodawca skansenu maszyn rolniczych, renowacji wiejskiego parku, zarybienia stawu i innych ciekawych przedsięwzięć.
*
Józef Wilczek – sołtys Żyrowej w gm. Zdzieszowice w woj. opolskim, z ponad 20-letnim stażem. Doprowadził do poprawy infrastruktury komunalnej i estetyki wsi (nagrody: Najpiękniejsza Wieś Opolska, Europejska Nagroda Odnowy Wsi 2004), zagospodarowania Koziego Rynku i stworzenia małej architektury wiejskiej. Współorganizator Literackich Biesiad Śląskich, przewodniczący Stowarzyszenia „Nasze dziedzictwo” w Żyrowej.
*
Leszek Wrzesień – sołtys Wilkowa Nowowiejskiego w gm. Nowa Wieś Lęborska w woj. pomorskim. Rolnik, współautor koncepcji odnowy wsi z centrum sportowo-rekreacyjnym w Pomorskim Programie Odnowy Wsi, organizator rajdów turystycznych i wycieczek integracyjnych dla mieszkańców wsi („Majówki Wilkowskiej”, Zlotu Motocykli) i Nowowiejskiego Muzeum Rekordów. Laureat medalu Wojewody Pomorskiego „Sint sua premia laudi.”
*
Sołtysem Seniorem z 52-letnim stażem został Kazimierz Marchwiak – sołtys Tatarów w gm. Koźmin Wlkp. w woj. wielkopolskim. Dzięki jego aktywności w sołectwie zbudowano wodociąg, zmodernizowano i wyremontowano drogi, podłączono telefony. Działacz Koźmińskiej Fundacji Ochrony Zdrowia, przewodniczący spółki wodnej.
6740226
1