Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Znaleziono osiem padłych dzików z ASF w Podlaskiem

5 stycznia 2016
Szesnaście padłych dzików znaleziono w gminie Gródek w Podlaskiem; osiem z nich miało wirusa ASF. To osiemnasty przypadek tej choroby w Polsce - podał w komunikacie Główny Lekarz Weterynarii. To pierwsze takie zdarzenie, gdy znaleziono grupę padłych dzików z ASF.

Zwierzęta znaleziono niedaleko wsi Piłatowszczyzna w gminie Gródek w powiecie białostockim, ok. 15 km od granicy z Białorusią. U ośmiu z nich badania wykazały obecność wirusa afrykańskiego pomoru świń. Padłe dziki znajdowały się na polu kukurydzy oraz w pobliskich zagajnikach. Wszystkie padłe dziki, pod nadzorem weterynarza, unieszkodliwiono.

Jak dotąd wszystkie przypadki ASF u dzików w Polsce - oraz pierwsze przypadki tego wirusa u trzody chlewnej - wystąpiły w Podlaskiem. Wszystkie zdarzenia mają miejsce w strefie przygranicznej z Białorusią. Wyznaczone są obszary z obostrzeniami i stosownymi zakazami.

W czwartek minister rolnictwa Marek Sawicki informował, że ministerstwo przygotowało przepisy, które pozwolą na uzyskanie rekompensat tym rolnikom, którzy przez 3 lata zrezygnują z hodowli świń w strefie zagrożonej wirusem ASF. Rolnicy, którzy świadomi zagrożenia chorobą podejmą decyzję o likwidacji produkcji, dostaną rekompensaty za to, że przez 3 lata nie będą hodowali świń. Jeżeli jednak będą musieli zlikwidować stado z polecenia lekarza weterynarii dostaną zapłatę tylko za usuwane świnie.

Minister przypomniał, że w 3-kilometrowej strefie, gdzie wystąpiły dwa ogniska ASF u świń, cała trzoda została wybita. Było to 300 sztuk świń.

Resort rolnictwa opracował projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych, który przewiduje ograniczenie liczb gospodarstw niespełniających wymagań bioasekuracji, czyli procedur, działań i programów, które mają na celu zminimalizowanie ryzyka wprowadzenia drobnoustrojów do określonego środowiska. Chodzi o to, by zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych zwierząt. Projekt ten we wrześniu przyjął już Stały Komitet Rady Ministrów.

Zostanie też wydane rozporządzenie ministra rolnictwa, które będzie wdrażało program bioasekuracji. Określone w nim będą standardy, jakie powinno spełniać gospodarstwo utrzymujące określony gatunek zwierząt.

W resorcie przygotowywane jest też rozporządzenie dot. ASF, które uwzględni decyzję KE zmniejszającą strefę ochronną, przez zdjęcie restrykcji z dwóch gmin w powiecie suwalskim, tj. gminy Jeleniewo i Wiżajny. Dokument ten został w drugiej połowie września skierowany do konsultacji wewnątrzresortowych.

Z informacji resortu rolnictwa wynika, że sprawa afrykańskiego pomoru świń będzie poruszona na posiedzeniu unijnych ministrów ds. rolnictwa w przyszłym tygodniu. Dyskusja będzie dotyczyła także sytuacji w krajach nadbałtyckich, które także mają problem ze zwalczeniem tej choroby. Polska i kraje nadbałtyckie chcą wnioskować o dodatkowe środki z UE na zwalczenie ASF.

Z powodu wystąpienie wirusa ASF w Polsce w połowie lutego br., Rosja i wiele innych krajów pozaunijnych wprowadziło zakaz importu polskiej wieprzowiny. Sytuacja ta przynosi straty branży mięsnej. Zakłady mięsne mają kłopoty ze sprzedażą mięsa i wędlin, a producenci trzody narzekają na niskie ceny skupu trzody.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę