Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Znaleziono najstarszy kamień na świecie

5 stycznia 2016
Jak podał portal źródło: , odnaleziony w Australii fragment cyrkonu wielkości ziarenka ryżu wywołał ogromne poruszenie w środowisku naukowym. Datowanie wykazało, że minerał ma ponad 4 miliardy lat, co czyni go najstarszym odnalezionym fragmentem skorupy ziemskiej. Choć niewielki, skutecznie przyprawia o ból głowy wielu geologów, stawiając ich wiedzę pod znakiem zapytania.

Fragment został odkryty w paśmie górskim Jack Hills w regionie Australia Zachodnia.To miejsce na Ziemi, w którym wielu geologów ma nadzieje znaleźć odpowiedź na pytania dotyczące eonu Hadeik.
Nieformalnie przyjęty rozdział na kartach historii naszego globu, datowany na okres od 4,6 do 4 mld lat temu skrywa dla naukowców wciąż wiele tajemnic.

Cyrkon niezgody

Cyrkon wielkości ziarenka ryżu został znaleziony przez profesora Johna Valley z Uniwersytetu Wisconsin. Przy współpracy z naukowcami z Australii, Kanady i Portoryko w datowaniu niewielkiego obiektu ustalono jego wiek na  4, 374 mld lat.

Odkrycie rozpętało na nowo dyskusję między podzielonymi naukowcami, spierającymi się o początki historii naszej planety i życia na jej powierzchni. Cyrkon jest minerałem, który według większości nie powinien przetrwać warunków jakie wówczas teoretycznie panowały.

Nowy stary spór

Nieścisłości prowokują do rozpoczęcia na nowo dyskusji dotyczącej pojawienia się na Ziemi życia. Niektórzy badacze uznają za dowód jego istnienia skamieliny z Pilbara (Australia) datowane na 3,5 mld lat temu. Inni natomiast za dowód uznają znaleziska datowane na wiek 3,8 mld lat, jakie odkryto w skałach Grenlandii.

Różnica 300 milionów lat to potężna luka w czasie, nawet dla planety i raczkującej ewolucji. Zwolennicy i przeciwnicy obu skamieniałości zarzucają wzajemnie nieprawidłowości w datowaniu, dopuszczające pomyłkę rzędu milionów lat.

Lata zapisane w atomie

Nikt jednak nie kwestionuje odkryć profesora Valley. Wiek odkrytego przez niego cyrkonu wielkości ziarnka ryżu oszacowano za pomocą nowego, bardzo precyzyjnego instrumentu wybudowanego w Wisconsin APT (atom probe tomography). Czuły instrument umożliwia uzyskanie dokładnych wyników datowania izotopowego z wykorzystaniem tomografii atomowej, obliczając liczbę i masę poszczególnych atomów w każdej badanej próbce.



POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę