Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Zmrożone pomarańcze

5 stycznia 2016
Na horyzoncie kolejna potyczka handlowa między Unią a Rosją. Od dzisiaj Moskwa nie honoruje europejskich badań na zawartość pestycydów w importowanych warzywach i owocach, bo jak twierdzi są one niedbałe i niemiarodajne. Rosjanie chcą mieć możliwość przeprowadzania własnych testów. To biurokratyczna przeszkoda może mieć poważne konsekwencje- również dla eksporterów z Polski.

Takich cen koncentratu soku pomarańczowego nie było w USA od maja 2007 roku. Ceny kontraktów terminowych na styczeń podskoczyły na wieść o fali mrozów nadciągających na Florydę. To pomarańczowe zagłębie Stanów.

Gdy temperatura zbliża się do 0, wystarczą 4 godziny, by drzewka uległy zniszczeniu. Według handlowców prognozy meteorologów przypomniały kontrahentom o zeszłorocznych przymrozkach, które mocno zredukowały zbiory cytrusów.

A rynek jest bardziej wrażliwy po tym, jak Departament Rolnictwa obniżył prognozy zbiorów pomarańczy.

-----------------
    

Duńskie świnie za lekkie dla Niemców. Zakłady przetwórcze za naszą zachodnią granicą zmieniły system skupu i płatności za tuczniki preferując teraz cięższe sztuki. To dobiło duńskich eksporterów, którzy handlują zdecydowanie lżejszymi świniami. Efekt był łatwy do przewidzenia.

We wrześniu liczba wysłanych do Niemiec tuczników spadła o ponad 100 tysięcy sztuk w porównaniu z poprzednim rokiem. Problemów na rynku nie brakuje. Niewesołe miny mają też francuscy hodowcy. W Bretanii 1/3 gospodarstw nastawionych na hodowlę trzody zbankrutuje przed nadejściem lata. Te dramatyczne wyliczenia Francuskiej Federacji Rolników nie są bezpodstawne.

Rachunek ekonomiczny jest prosty- pieniądze otrzymane ze sprzedaży tuczników wystarczą jedynie na zakup paszy, a pozostałe wydatki rolnicy muszą pokryć z własnych kieszeni.

---------------------
    

Wielkie, niewykorzystane możliwości. W Bułgarii nie brakuje ani słońca, ani wiatru- warunki do produkcji zielonej energii są wręcz idealne. Nie wszędzie jednak eko inwestycje mają zwolenników.

Farmy wiatrowe krytykowane są i za zabieranie ziemi uprawnej i za przyczynianie się do ginięcia ptaków. Tu, na wybrzeżu zamontowano na wiatrakach specjalne radary, które reagują na przelatujące ptaki, gdy je wykryją, turbiny się zatrzymują.

Tsonko Tsonew- elektrownia wiatrowa, Kawarna
„Ludzie zauważyli, że farma nie przynosi żadnej szkody dla ptaków, czy środowiska, glosy krytyki przycichły”.

Georgi Georgijew
„Mieszkam bardzo blisko tych generatorów i szczerze mówiąc nie są dla mnie żadnym kłopotem”.

Atanaska Nikolowa
„Nie wiem, czy nam szkodzą, czy nie, ale jedno wiem na pewno, zabierają ziemię rolną i dlatego jestem przeciwna”.

Zielona energia w Bułgarii to na razie niewielki procent dostaw. Najwięcej inwestycji powstaje w północno-wschodniej części kraju, gdzie wieją silne wiatry.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę