Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie antymonopolowe, które ma wyjaśnić, czy PKN Orlen i Grupa Lotos zawarły niezgodne z prawem porozumienie o jednoczesnym zakończeniu produkcji i dystrybucji benzyny uniwersalnej U-95 - poinformował UOKiK w komunikacie.
Między styczniem a marcem 2005 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeprowadził analizę polskiego rynku paliwowego. Bezpośrednim powodem była informacja o planowanym zakończeniu produkcji i sprzedaży benzyny uniwersalnej U-95 przez Polski Koncern Naftowy Orlen oraz Grupę Lotos. Ustalenia UOKiK dały podstawę do wszczęcia postępowania antymonopolowego przeciwko największym w kraju spółkom paliwowym.
Z dokumentacji, którą zebrał Urząd – między innymi w trakcie kontroli dokonanej w siedzibach obu przedsiębiorców – wynika, że mogło dojść do naruszenia przepisów ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. – Podejrzewamy zawarcie niezgodnego z prawem antymonopolowym porozumienia w sprawie jednoczesnego zakończenia produkcji i dystrybucji benzyny uniwersalnej, dlatego wszczęliśmy postępowanie – mówi Cezary Banasiński, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
W jego ocenie, głównym motywem działań obu spółek mogło być niedopuszczenie do sytuacji, w której jeden z nich wycofa się z produkcji i sprzedaży U-95, a drugi przejmie rynek. – Wyeliminowanie takiego ryzyka mogło być najważniejszym powodem zawarcia porozumienia – wyjaśnia Banasiński.
Porozumienia pomiędzy przedsiębiorcami, których celem lub skutkiem jest wyeliminowanie, ograniczenie lub naruszenie w inny sposób konkurencji są – na podstawie ustawy antymonopolowej – zabronione. Prezes UOKiK może nałożyć na każdego z uczestników karę w wysokości do 10 proc. rocznego przychodu przedsiębiorcy.
Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji postępowanie antymonopolowe w sprawach praktyk ograniczających konkurencję powinno być zakończone nie później niż w terminie 5 miesięcy od dnia jego wszczęcia.