biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Zmiany w unijnym programie Kapitał Ludzki

3 grudnia 2015
25 mln euro trafi na wsparcie zwalnianych nauczycieli i pracowników oświaty, więcej pieniędzy będzie też na przeciwdziałanie bezrobociu i podnoszenie aktywności zawodowej - wynika z zatwierdzonych w środę przez rząd zmian w unijnym programie Kapitał Ludzki.

"Celem zmian zaproponowanych w PO Kapitał Ludzki jest zagwarantowanie pełnego i efektywnego wykorzystania środków Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS), z uwzględnieniem obecnie istniejącej sytuacji społeczno-gospodarczej" - poinformowało w środowym komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.
Na inne niż początkowo założono cele przesunięte będzie 81,8 mln euro. Państwa członkowskie mogą przesuwać pieniądze w ramach jednego programu operacyjnego, ale wymaga to akceptacji Komisji Europejskiej.
Jak poinformował CIR, pieniądze zostaną skierowane na wsparcie grup i obszarów, które wymagają interwencji. Przykładowo, 25 mln euro zostanie przeznaczone na działania wspierające zwalnianych pracowników sektora oświaty. Z tych pieniędzy będą finansowane m.in. staże i praktyki zawodowe przygotowujące do podjęcia pracy w nowym zawodzie, czy szkolenia. Wsparcie finansowe będą mogły otrzymać także osoby planujące podjęcie własnej działalności gospodarczej.
Ponadto więcej pieniędzy będzie na zwiększanie zdolności do zatrudnienia osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji materialnej i zawodowej. "Dodatkowe środki zostaną przeznaczone na zwiększenie dostępu do usług aktywnej integracji, pracy socjalnej, wsparcia rodziny, a także innych usług umożliwiających przełamanie indywidualnych ograniczeń w integracji społeczno-zawodowej, w tym szczególnie osób niepełnosprawnych" - poinformował CIR.
Program operacyjny Kapitał Ludzki finansowany jest w 85 proc. ze środków Unii Europejskiej, a dokładnie z Europejskiego Funduszu Społecznego, a w 15 proc. ze środków krajowych. Budżet programu na lata 2007-2013 wynosi prawie 11,5 mld euro, z czego wkład finansowy Europejskiego Funduszu Społecznego to ponad 9,7 mld euro, a pozostałą część stanowią środki krajowe.
W ramach programu współfinansowane są inwestycje dotyczące zatrudnienia, edukacji, integracji społecznej, rozwoju potencjału pracowników i przedsiębiorstw, a także zagadnień związanych z budową sprawnej i skutecznej administracji publicznej i wdrażaniem zasady dobrego rządzenia.



POWIĄZANE

W obliczu dynamicznych zmian na rynku surowców roślinnych, sektor paszowy w Euro...

W sezonie 2024/25 Unia Europejska wyłania się jako kluczowy światowy importer śr...

Lato w polu nie zna odpoczynku. To czas intensywnej pracy, gdy każda godzina ma ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę