Jak dowiedziała się IAR będą dalsze zmiany w organizacji naszej służby celnej. Planuje się likwidację 8 urzędów i 14 oddziałów celnych. Przewiduje się, że zmiany obejmą około 800 osób.
Mają być zlikwidowane urzędy celne m.in.w Cieszynie, Świecku, Zgorzelcu i w Nowym Targu. Zakłada się też likwidację oddziałów celnych, m.in.w Rzepinie, Zebrzydowidach, Kędzierzynie-Koźlu i w Kołbaskowie. Celnicy, którzy tam pracują, będą przenoszeni do innych placówek.
Zastępca dyrektora departamentu organizacji służby celnej resortu finansów Elżbieta Giska powiedziała, że chodzi o dostosowanie administracji celnej do obecnych zadań, co jest związane z naszym członkostwem w Unii Europejskiej.
Dyrektor Giska podkreśliła, że projektowane zmiany w administracji celnej różnią się od tych, które były w ubiegłym roku i wywołały ogromne protesty celników. Wtedy decyzje o zmianie miejsca pracy celników były podejmowane na podstawie ustawy o wojewódzkich kolegiach skarbowych, która nie zapewniała praw celnikom. Obecne zmiany będą dokonywane zgodnie z ustawą o służbie celnej, co zapewni celnikom wszystkie świadczenia, takie jak zwrot kosztów przeprowadzki czy pieniądze na wynajem mieszkania i tak zwane rozłąkowe.
Szef służby celnej Wiesław Czyżowicz ma jutro przedstawić projekt zmian w strukturze administracji celnej. Projekt ma być jeszcze dyskutowany. Decyzje w tej sprawie mają zapaść w połowie listopada.W służbie celnej zatrudnionych jest około 17 tysięcy osób.