aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Zmiany są konieczne

5 stycznia 2016
Zdaniem Śląskiej Izby Rolniczej konieczna jest zmiana ustawy o paszach w zakresie dotyczącym przedłużania okresu dopuszczenia do stosowania  materiałów paszowych pochodzenia GMO w paszach dla zwierząt. Jak podkreślają działacze ŚIR brak nowelizacji tej ustawy mógłby spowodować  w 2013 roku  zapaść ekonomiczną na krajowym rynku drobiu i trzody.
- W interesie naszych rolników nie jest utrzymywanie stanu niepewności prawnej w zakresie  stosowania pasz GMO. Doświadczenia obecnie obowiązującego okresu przejściowego na stosowanie pasz GMO, przyjętego w czerwcu 2008 roku wskazują , że nie do utrzymania  jest nawet perspektywa kolejnego czteroletniego okresu przejściowego, będzie wpływać  niekorzystnie na rozwój  i perspektywy produkcji zwierzęcej w Polsce, a utrzymanie  stanu niezgodności i niespójności  z prawodawstwem  unijnym w tym względzie  będzie dawało , w trakcie ewentualnych dyskusji o ustawie o GMO, a także  ustawie o nasiennictwie szerokie  pole do popisu organizacji ekologicznych, wykorzystujących ten fakt dla swoich celów i szkodzących naszemu rolnictwu - mówi Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej.
W ocenie ŚIR rozwiązaniem  zgodnym z interesem naszego rolnictwa byłoby całkowite usuniecie z obecnie obowiązującej  ustawy o paszach  zapisu art.15 ust. 1 pkt. 4, czyli całkowitego usunięcia zakazu stosowania pasz GMO, co umożliwiłoby prowadzenie rzeczowej  dyskusji nad przyszłymi  ustawami o GMO, o nasiennictwie , także  w powiązaniu z konsekwencjami przyjęcia traktatu ACTA.


POWIĄZANE

Na pierwszy rzut oka, pożyczki bez BIK mogą wydawać się bardzo dobrym rozwiązani...

Sekrety bezpiecznych transakcji online: Najlepsze praktyki dla użytkowników syst...

Jak wynika z najnowszego sondażu, 76,1% Polaków na co dzień oszczędza na zakupac...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę