Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Zmiany są konieczne

5 stycznia 2016
Zdaniem Śląskiej Izby Rolniczej konieczna jest zmiana ustawy o paszach w zakresie dotyczącym przedłużania okresu dopuszczenia do stosowania  materiałów paszowych pochodzenia GMO w paszach dla zwierząt. Jak podkreślają działacze ŚIR brak nowelizacji tej ustawy mógłby spowodować  w 2013 roku  zapaść ekonomiczną na krajowym rynku drobiu i trzody.
- W interesie naszych rolników nie jest utrzymywanie stanu niepewności prawnej w zakresie  stosowania pasz GMO. Doświadczenia obecnie obowiązującego okresu przejściowego na stosowanie pasz GMO, przyjętego w czerwcu 2008 roku wskazują , że nie do utrzymania  jest nawet perspektywa kolejnego czteroletniego okresu przejściowego, będzie wpływać  niekorzystnie na rozwój  i perspektywy produkcji zwierzęcej w Polsce, a utrzymanie  stanu niezgodności i niespójności  z prawodawstwem  unijnym w tym względzie  będzie dawało , w trakcie ewentualnych dyskusji o ustawie o GMO, a także  ustawie o nasiennictwie szerokie  pole do popisu organizacji ekologicznych, wykorzystujących ten fakt dla swoich celów i szkodzących naszemu rolnictwu - mówi Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej.
W ocenie ŚIR rozwiązaniem  zgodnym z interesem naszego rolnictwa byłoby całkowite usuniecie z obecnie obowiązującej  ustawy o paszach  zapisu art.15 ust. 1 pkt. 4, czyli całkowitego usunięcia zakazu stosowania pasz GMO, co umożliwiłoby prowadzenie rzeczowej  dyskusji nad przyszłymi  ustawami o GMO, o nasiennictwie , także  w powiązaniu z konsekwencjami przyjęcia traktatu ACTA.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę