Począwszy od niedzieli 11 stycznia, program "Tydzień" nadawany będzie o 8.00 rano.
Oto najważniejsze wydarzenia 2008 roku przypomniane w programie „Tydzień”.
Rok temu, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia Krajowa Spółka Cukrowa ogłosiła oficjalnie swój plan restrukturyzacji. Od tego czasu nasilały się protesty plantatorów i pracowników cukrowni, którzy na zmianach mieli ucierpieć najbardziej.
18 stycznia w Berlinie zostało podpisane porozumienie polsko – rosyjskie dotyczące eksportu produktów roślinnych. Po otwarciu granicy wschodniej dla mięsa, sprawa handlu z Rosją wydawała się teoretycznie załatwiona.
Od początku roku drastycznie spadały ceny skupu świń. Hodowcy z wielu regionów kraju, zdeterminowani brakiem perspektyw rozwoju rozpoczęli protesty.
Najpierw były społeczne kolejki, a później miesiące oczekiwań na decyzję. Do sprawy zaległych umów na pomoc z funduszu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich wracaliśmy kilkakrotnie. Z danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wynika, że do końca ubiegłego roku prawie wszystkie zostały już podpisane.
Chociaż 40% dzieci żyje na wsi, ich rodzice nie mogli skorzystać z ponad 1000 złotych podatkowej ulgi prorodzinnej.
Decyzja zapadła w Brukseli. Polscy rolnicy będą mogli wyprodukować dodatkowo 350 tysięcy ton mleka. Jednak producenci i przetwórcy mleka minionego roku nie zaliczają do udanych. Rolnicy narzekają na niskie ceny, a mleczarze odpowiadają, że nie mogą płacić więcej, gdyż mają kłopot ze sprzedażą wyrobów.
I kolejna sprawa, o której w Tygodniu rozmawialiśmy wielokrotnie przy różnych okazjach. Rolnicze dochody. Tylko jak je liczyć skoro w Polsce rolnicy, jako jedyna grupa zawodowa, nie płacą podatku dochodowego.
A to już wiosną temat dyżurny. W szklarniach i sadach mieli pracować robotnicy sezonowi ze Wschodu jednak nie przyjeżdżają. Brak rąk do pracy powodował, że na polach i plantacjach coraz częściej pozostawały nie zebrane warzywa i owoce.
Wiosną bardzo rosły ceny środków produkcji, szczególnie nawozów sztucznych. Wiosenne podwyżki zaowocowały znacznym spadkiem opłacalności produkcji rolnej w dalszych miesiącach minionego roku.
W pierwszych dniach czerwca - z dziedzińca ministerstwa rolnictwa -promowaliśmy dobrą żywność. Ponad połowę gmin w Polsce dotknęła klęska suszy. W województwach objętych suszą, naukowcy przewidywali spadki plonów zbóż na poziomie 30-35 procent.
W minionym roku również zachęcaliśmy, pokazywaliśmy pozytywne przykłady i wskazywaliśmy na kłopoty. Z czym? Oczywiście z powstawaniem grup producentów rolnych. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 zakłada miedzy innymi, działania promocyjne dla tworzenia i rozwoju grup producentów rolnych.
Niszczenie drzew wiśni, z których nie opłacało się zrywać owoców świadczyło o ogromnej determinacji sadowników. Sezon skupu owoców miękkich był dramatycznie zły.
Ministerstwo Środowiska przygotowało i wysłało do konsultacji projekt ustawy o GMO. I jak zwykle, gdy w Polsce mówi się o modyfikacjach genetycznych, projekt ustawy rozgrzewał emocje, budził wiele wątpliwości i zastrzeżeń.
A we wrześniu nasz program otrzymał nową scenografię, a że do tego telewizja, po raz kolejny świętowała „Dzień otwarty”, do studia zaprosiliśmy rolników i ministra rolnictwa Marka Sawickiego. Najpierw była kapela, a później - łatwo nie miał.
Rozpoczęły się prace nad nowelizacją ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi. Co do kierunku zmian wiele obaw mieli dzierżawcy państwowych gruntów. Również z obawami, ale innymi na zmiany czekają rolnicy z małych i średnich gospodarstw.
Rząd przyjął projekt ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Zwyciężyła koncepcja powolnej reformy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Składki jakie będą płacili rolnicy zostały zróżnicowane w zależności od wielkości gospodarstwa.
Komisja Europejska przyjęła Zieloną Księgę dokument dotyczący jakości żywności, jednocześnie Unia mówi o szerszym otwarciu granic dla żywności spoza wspólnoty. 15 listopada minął termin obowiązkowego ubezpieczenia zbóż i roślin. Mimo dopłat do obowiązkowych ubezpieczeń i kar za brak polisy wielu rolników nadal ryzykuje i się nie ubezpiecza.
Wspólna Polityka Rolna będzie zmieniana. To zaostrza różnicę interesów między starą „15”, a krajami, które dołączyły do Unii po 2004 roku. W Brukseli protestowali producenci tytoniu.
W Irlandii wykryto wieprzowinę skażoną dioksynami. Zatrute mięso trafiło także do Polski. Mimo że dioksyny powstały w paszach, polscy producenci pasz czekają na złagodzenie przepisów.
Minister Marek Sawicki, na ostatniej w tym roku konferencji prasowej powiedział, że biopaliwa to dla niego „temat wstydliwy”. Miały być motorem postępu, a mimo niewątpliwych zalet nadal nie są.
8286287
1