Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Złoty mocniejszy w ślad za euro

16 lipca 2012
Kurs polskiej waluty umocnił się piątek w ślad za euro, które zyskało wobec dolara. Krajowe dane nie mają większego przełożenia na złotego, który w przyszłym tygodniu powinien poruszać się w przedziale 4,18-4,23 za euro. Na rynku długu panuje nadal pozytywny sentyment i nie widać obecnie czynników, które miałyby to zakłócić. Jedynie z punktu wiedzenia technicznego i faktu, że ostatnie umocnienie było dość szybkie i gwałtowne, możliwa jest pewna korekta tego ruchu.
"Jeśli chodzi o kurs złotego, jest dość pozytywnie: euro-dolar jest trochę wyżej i od razu znaleźli się chętni do kupowania polskiej waluty. Krajowe dane nie miały przełożenia na rynek. Rządzi sentyment globalny, czynniki zewnętrzne są decydujące. Poruszamy się w przedziale 4,18-4,23 i jeśli nie pojawią się jakieś niespodziewane, zaskakujące informacje ze świata, nie powinniśmy się z niego wybić" - powiedział w rozmowie z PAP Tomasz Chmielarski, diler walutowy z BRE Banku.
GUS podał w piątek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu wzrosły o 4,3 proc. w stosunku do czerwca 2011 roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,2 proc. Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że ceny towarów i usług wzrosły w poprzednim miesiącu o 4,1 proc. rdr i 0,1 proc. mdm.
NBP podał, że deficyt w obrotach bieżących w maju 2012 r. wyniósł 815 mln euro wobec 713 mln euro deficytu w kwietniu i wobec 313,5 mln euro deficytu oczekiwanego przez ekonomistów.
POZYTYWNY SENTYMENT UTRZYMUJE SIĘ NA FI
"Duży ruch mieliśmy wczoraj, przebiliśmy poziom 5,0, jeśli chodzi o papiery 10-letnie. Dzisiaj rano była kontynuacja tego ruchu. Ciężko oczekiwać drastycznej zmiany tego pozytywnego sentymentu. Widać dużą wiarę zagranicy w nasz rynek. Nie da się ukryć, że jest on atrakcyjny" - powiedział w rozmowie z PAP Michał Jochymek, diler obligacji z BNP Paribas.
"Fundamentalnie sytuacja wygląda dobrze, ciężko się do czegoś przyczepić. Inflacja okazała się trochę wyższa, ale rynek oczekuje, że w niedługim terminie obniży się ona do celu. Pytanie, czy ten ostatni ruch, jeśli chodzi o obligacje, nie był za szybki i zbyt gwałtowny. Nie można wykluczyć, z punktu widzenia technicznego, że nie dojdzie do jakiejś korekty" - dodał.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę