Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Złoty i forint najlepszymi walutami 2012 r.

5 stycznia 2016
Wartość węgierskiego forinta i polskiego złotego wzrosły o 11 proc. w stosunku do dolara podczas minionych dwunastu miesięcy, co czyni je najbardziej dochodowymi, wśród walut świata - ocenia czwartkowy "Financial Times".

Niektórzy dealerzy są zaskoczeni umocnieniem forinta, ponieważ wielu z nich wyzbywało się węgierskiej waluty z powodu wysokiego zadłużenia Węgier i nieosiągnięcia porozumienia rządu z MFW.

Jednym z powodów wysokiej dochodowości forinta i złotego są wciąż wysokie stopy oprocentowania w obu krajach. Najważniejsza z nich na Węgrzech wynosi 5,75 proc., zaś w Polsce 4,25 proc. wobec np. 0,05 proc. w Czechach.

Polskie i węgierskie obligacje skorzystały na tym, że inwestorzy przestali się obawiać rozpadu strefy euro. Oprocentowanie polskich dziesięciolatek osiągnęło kolejny rekordowo niski poziom w ubiegłym tygodniu. Wsparciem dla forinta okazała się grudniowa decyzja agencji Fitch, która zmieniła perspektywę dla węgierskiego długu z negatywnej na stabilną.

Polski i węgierski bank centralny należą do nielicznej grupy banków wschodzących rynków, które mimo luźnej polityki pieniężnej w USA godzą się na umocnienie ich walut. Niektóre kraje Ameryki Łacińskiej i Azji, z myślą o ochronie eksportu podjęły działania przeciwdziałające umocnieniu się ich walut w następstwie ogłoszonej we wrześniu przez Fed trzeciej rundy QE.

Polska i Węgry mają natomiast duży dług w obcych walutach: euro i franku i mają interes w tym, by ich waluty umocniły się, co pozwala im zmniejszyć koszt spłaty - wyjaśnia "FT".



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę