Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Złoty i dług pozostają pod wpływem czynników globalnych

5 stycznia 2016
Zdaniem ekonomistów, notowania złotego oraz krajowych obligacji na piątkowej sesji nadal będą kształtowane przez czynniki globalne. Można oczekiwać, że złoty będzie handlowany w przedziale 4,33-4,37 za euro. Publikacje GUS pozostaną neutralne zarówno dla rynku walutowego, jak i rynku długu.
"Nadal pozostajemy pod wpływem czynników zewnętrznych. Tak było dzisiaj i tego należy spodziewać się także jutro. Na jutrzejszej sesji złoty powinien być handlowany w przedziale 4,33-4,37 wobec euro. W szerszej perspektywie poziomem oporu dla złotego jest 4,30/EUR, zaś poziomem wsparcia 4,40/EUR" - powiedział PAP Bartłomiej Rostek, diler walutowy z ING.
"Dane GUS nie będą miały wpływu na kurs złotego. Musiałyby bardzo znacząco odbiegać od oczekiwań rynkowych" - dodał.
W piątek o 10.00 GUS opublikuje dane o bezrobociu w kwietniu oraz o sprzedaży detalicznej w kwietniu.
"Dziś na rynku niewiele się działo, obserwowaliśmy umocnienie złotego w ślad za odbiciem na euro-dolarze. Cały region zareagował dość pozytywnie. Lokalnie nie wydarzyło się nic, co mogłoby wpłynąć na kursy" - dodał Rostek.
CZYNNIKI GLOBALNE NADAL STERUJĄ POLSKIM DŁUGIEM
Zdaniem Piotra Kołudy, dilera SPW z BGŻ, nadal najistotniejszym czynnikiem determinującym notowania na polskim rynku długu jest sytuacja globalna.
"Można oczekiwać, że także w piątek sytuacja na rynku obligacji będzie się kształtować pod wpływem czynników międzynarodowych. Będziemy mieli wprawdzie dane z GUS o bezrobociu i sprzedaży detalicznej, jednak wydaje się, że pozostaną one w cieniu informacji napływających ze świata" - powiedział PAP Kołuda.
"Jutrzejsza sesja może być podobna do dzisiejszej, więc notowania powinny być w miarę stabilne" - dodał.
Zdaniem Kołudy, polski dług podobnie jak złoty, zachowuje dużą odporność na zmieniającą się i niepewną sytuację globalną.
"Od kilku dni nasz rynek długu porusza się pod dyktando pary euro-dolar, ale warto zauważyć, że zarówno dług, jak i waluta są dość odporne na te światowe zawirowania. Dziś sesja była w miarę spokojna, poziomy stabilne. Po południu rentowności zaczęły nieco spadać, co było efektem umocnienia zarówno euro, jak i złotego" - dodał.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę