Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Złotówka stabilna w stosunku do euro

3 grudnia 2015
W relacji do euro złoty pozostaje stabilny. Umacnia się za to dolar.Dobre nastroje na rynkach akcyjnych za oceanem powinny wesprzeć globalny apetyt na ryzyko i wesprzeć złotego w kolejnych tygodniach.
"W przypadku euro-złotego jest bardzo stabilnie, wąskie pasmo wahań. W relacji do dolara mamy do czynienia z osłabieniem - ta zmiana jest zauważalna. Generalnie rynek środkowo-europejski jest na marginesie zainteresowania inwestorów. Na razie to się chyba nie zmieni. Ogólny klimat sugerowałby raczej umocnienie złotego. W końcu ten moment nadejdzie, ale myślę, że to dopiero w przyszłym roku. Poziom 4,15 za euro do końca tego roku to moim zdaniem maksymalny zasięg. Nie spodziewałbym się większych zmian - przy założeniu, że nic się nie wydarzy niespodziewanego na rynkach bazowych" - powiedział PAP diler walutowy z BNP Paribas Jan Koprowski, .

"W najbliższych dniach spodziewałbym się ruchu w stronę 4,20/EUR i na tym poziomie konsolidacja. Nie ma amunicji do większych, bardziej dynamicznych ruchów w górę, jak i w dół. Nie ma interesu na złotym. Bez jakiegoś katalizatora nie ma perspektyw, żeby pojawili się nowi inwestorzy" - dodał.

Diler zaznacza, że ewentualnym czynnikiem, który mógłby osłabić złotego byłaby obniżka stóp NBP na listopadowym posiedzeniu RPP. "Za 2 tygodnie jest Rada. Jakby obcięła stopy o 50 pb, wtedy złoty by się osłabił. Ale ja nie wierzę w obniżkę o 50 pb. Raczej 25" - powiedział.

Polski rynek długu trzyma się mocno w świetle sporej zmienności na rynku globalnym.

"Dzisiaj całkiem niezły dzień. Obroty w sumie niewielkie, ale rentowności - po dość dużej zmienności w ciągu dnia - ostatecznie spadły w porównaniu do dnia wczorajszego o 2 pb" - powiedział PAP szef dilerów papierów dłużnych z PKO BP Marek Kaczor.

"Początkowo spadki te były spowodowane spadkami rentowności Bundów. W drugiej części dnia na Budnach rentowności wzrosły, a u nas mimo wszystko nie wzrosły one aż tak bardzo, co dobrze świadczy o sentymencie i o tym, że nasz rynek całkiem nieźle broni się w czasach, kiedy jednak ogólna zmienność jest duża. Odreagowaliśmy spadki cen z ubiegłego tygodnia i jak na ten obraz rynku globalnego dość mocno się trzymamy" - dodał. Kaczor zaznaczył, że ważnym testem będzie czwartkowa aukcja obligacji, na której MF zaoferuje obligacje OK0716 i PS0719 za 4,0-6,0 mld zł.

"Rynek czeka na jutrzejszą aukcję. Ważne też będą dane o sprzedaży plus PMI w strefie euro. Jutro może być ciekawszy dzień. Przetarg będzie istotnym sprawdzianem - mamy historycznie dość niskie poziomy rentowności - będzie to ciekawy test tego, czy inwestorzy są chętni - przy tych poziomach - do wydłużania pozycji" - powiedział.
Październikowy PMI w strefie euro w przemyśle, usługach i composite zostanie opublikowany o godz. 10.00. Także o 10.00 GUS opublikuje wrześniowe dane o sprzedaży detalicznej oraz o stopie bezrobocia.

Kolejny spokojny dzień lekkiego osłabienia na rynku złotego za nami i w tej sytuacji możemy założyć, że obecny tydzień nie przyniesie już w tym większych zmian notowań polskiej waluty. Kurs USD PLN pokonał poziom 3.33 i podąża w ślad za eurodolarem w stronę 3.35. Natomiast EURPLN pozostaje stabilny nieznacznie powyżej 4.22 i mało prawdopodobne wydaje się, aby pokonał w tym tygodniu poziom 4.23. - powiedział PAP analityk z domu maklerskiego mBanku Kamil Maliszewski

Jak dodaje, na rynkach światowych w centrum uwagi znalazły się zmiany dziś dane o inflacji CPI z USA, która okazała się wyższa od oczekiwań zakładających brak zmiany cen i wyniosła 0.1 proc. "Dobre nastroje na rynkach akcyjnych za oceanem powinny wesprzeć globalny apetyt na ryzyko i wesprzeć złotego w kolejnych tygodniach" - powiedział.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę