Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Złotówka powinna się umacniać, głównie w stosunku do dolara

29 kwietnia 2011
Czwartek był spokojnym dniem, jeśli chodzi o notowania złotego. Korzystny sentyment panujący na rynku powinien tworzyć dobry klimat do powolnej aprecjacji polskiej waluty, głównie w stosunku do dolara. Rynek długu pozostał także stabilny. W piątek, z uwagi na dzień wolny w Londynie, na FI powinno być również bardzo spokojnie.
"Dziś spokojnie, przedział wahań dla euro-złotego to 2 figury, dolar-złoty około 3. Niewiele się dzieje. Rano było osłabienie spowodowane realizacją zysków i interesem korporacyjnym na zakup tanich dolarów. Teraz, powoli, jak klienci korporacyjni się wykruszają, mamy do czynienia z ponownym umocnieniem" - powiedział w rozmowie z PAP Jan Koprowski, diler walutowy z BNP Paribas.
"Jest generalnie niezły sentyment, złoty powinien się umacniać, głównie wobec dolara, mniej w stosunku do euro. Nie spodziewałbym się gwałtownych ruchów, rynki są spokojne, powinno to być powolne umocnienie. Jeśli chodzi o zapowiedzi wymiany środków z UE na rynku, wydaje się, że jest to już zdyskontowane, dalsze komentarze nie powinny wpływać na zmiany kursu, chyba, że pojawią się faktyczne działania. To mogłoby spowodować kolejną falę aprecjacji" - dodał.
W środę wiceminister finansów Dominik Radziwiłł poinformował, że w drugim kwartale 2011 r. Ministerstwo Finansów będzie wymieniało środki z Unii Europejskiej w związku z potrzebami związanymi z wydatkami unijnymi.
W czwartek rynek długu pozostawał stabilny, spokojnie powinno być także w piątek.
"Dzisiaj stabilny rynek, obroty raczej małe. Delikatnie się osłabiło po ogłoszeniu przez resort finansów podaży SPW na maj, ale to dosłownie 1-2 punkty bazowe. Rynek odebrał tę informację bez emocji" - Bartłomiej Wit, szef dilerów SPW ING BSK.
W maju resort finansów na dwóch przetargach zaoferuje obligacje za 3,5-7,5 mld zł oraz na jednym przetargu BGK zaoferuje obligacje infrastrukturalne za 1,0-2,5 mld zł - podało MF w czwartkowym komunikacie. W maju odbędzie się przetarg zamiany, na którym w zamian za obligacje PS0511/OK0711/WZ0911 resort zaoferuje obligacje DS1020 (do ok. 1,5 mld zł) i WZ0115.
"Jutro też powinno być bardzo spokojnie, święto w Londynie, nie będzie zagranicy. Myślę, że niewiele jest czynników, które mogłyby spowodować ruch. Lokalnie też nie widzę takich czynników" - dodał Wit.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę