Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ziemia z PGR

11 sierpnia 2005

Przez lata uprawiali państwową ziemię, teraz mogą zostać jej właścicielami. Dla wielu z nich ma to być ziemia obiecana. Byli pracownicy Państwowych Gospodarstw Rolnych mogą dostać na własność dwa hektary ziemi i korzystać ze specjalnych dopłat w ramach nowego programu Agencji Nieruchomości Rolnych. Warunek - muszą być bezrobotni, a ziemie zalesić i pielęgnować przez 10 lat.

Mieszkańcy popeggerowskich osiedli takich jak to pod Lubaczowem złożyli na razie 30 wniosków o ziemię. Józef Dańków właściciel 80 arów o programie na razie wie niewiele. Chce jeszcze sprawdzić czy zalesianie będzie mu się opłacało. Na takich wsiach jak ta alternatywą są tylko sezonowe wyjazdy do pracy w Niemczech i Holandii. Praca w lesie nikogo więc nie przeraża.

Rolnik, który złoży wniosek i dostanie ziemię będzie dostawał rocznie około 800 złotych premii i dodatkowo 2800 złotych rocznie za zalesienie dwuhektarowej działki. Sadzonki drzew musi kupić za swoje pieniądze, dopiero później te koszty zwróci mu Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Odkąd jesteśmy w unii wartość ziemi ciągle rośnie i podobnie jak o zabudowania po byłych PGR-ach jest o nią coraz trudniej.

Nawet jeśli chce się otworzyć tartak i zatrudnić bezrobotnych. Agencja Nieruchomości Rolnych na Podkarpaciu ma do sprzedania jeszcze 18 tysięcy hektarów ziemi. Powierzchnia większości działek nie przekracza jednak hektara a ten jest coraz droższy. Jeszcze sześć lat temu kosztował 2 700 złotych złotych, w ubiegłym roku już ponad 4 200. Dziś już około 5 tysięcy.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę