Mark Twain zachęcał swoich rodaków do kupowania ziemi, ponieważ już jej nikt nie produkuje . Zdaniem Edyty Zakrzewskiej dyrektora Oddziału Terenowego Agencji Nieruchomości Rolnych w Bydgoszczy.warto inwestować w ziemie bo to dobra lokata kapitału, ale decyzja o jej zakupie przez rolnika musi być ekonomicznie uzasadniona. Rolnicy indywidualni mieli i nadal mają najlepsze w historii warunki nabywania państwowych gruntów od Agencji Nieruchomości Rolnych.
Jednym z najważniejszych czynników mobilizujących do ich zakupu w 2013 roku była możliwość nabywania ich na zasadach preferencyjnych, szczególnie w kwestii oprocentowania. Do 31 grudnia 2013 r. rolnicy, którzy nabywali państwową ziemię w celu utworzenia lub powiększenia gospodarstwa rodzinnego, mogli korzystać m.in. z możliwości rozłożenia przez ANR płatności na roczne lub półroczne raty z oprocentowaniem w wysokości 2% rocznie, na okres do 15 lat, pod warunkiem, że jeszcze przed zawarciem umowy wpłacili co najmniej 10% ceny nieruchomości. Z tej pomocy państwa skorzystało
w 2013 roku na terenie całego kraju ponad 4600 rolników, którzy nabyli na preferencyjnych
warunkach ponad 88 tys. ha.
Natomiast od 1 stycznia 2014 r. wszystkie przywileje umożliwiające rolnikom zakup
gruntów na powiększenie gospodarstw rodzinnych pozostały, łącznie z rozkładaniem
przez ANR płatności na raty za zakupioną nieruchomość. Zmieniło się jednak
oprocentowanie rat, które od 1 stycznia br. wynosi 3,75% (poziom stopy bazowej
ogłaszanej przez KE powiększonej o 1 punkt procentowy).
Poniżej prezentujemy ceny zakupu / sprzedaży użytków rolnych w I kwartale 2014 r. wg województw (obowiązują od 26 maja 2014 r.)
8914882
1