Ptak_Waw_CTR_2024

Ziemia dla rolników

28 sierpnia 2012
Poniżej prezentujemy stanowisko zarządu Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej wobec aktualnych działań ANR  w województwie zachodniopomorskim.

Zarząd Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej działając w oparciu o art. 5 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 14 grudnia 1995r. o izbach rolniczych krytycznie ocenia gospodarowanie gruntami rolnymi z Zasobu WRSP i zdecydowanie domaga się realizacji zadań nałożonych na ANR ustawami z dnia 19  października 1991r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz z dnia 11 kwietnia 2003r.  o kształtowaniu ustroju rolnego.
Ustawa z dnia 16 września 2011r. o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych innych ustaw zadań tych nie zmieniła. W dalszym ciągu podstawowym zadaniem Agencji Nieruchomości Rolnych jest tworzenie i poprawa struktury obszarowej gospodarstw rodzinnych oraz warunków sprzyjających racjonalnemu wykorzystaniu potencjału produkcyjnego Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Dalej zgodnie z art. 23 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, podstawą ustroju rolnego państwa jest gospodarstwo rodzinne.
Ustawodawca jedynie wskazał sprzedaż jako pierwszą w kolejności formę gospodarowania Zasobem, a nie cel działania Agencji.
Przeprowadzanie przetargów ustnych ograniczonych  z udziałem osób co do których  zachodzi uzasadniona wątpliwość potwierdzona dowodami nie spełniania kryteriów kwalifikacyjnych, jest sprzeczne z ustaleniami ze spotkania Prezesa ANR Pana Leszka Świętochowskiego z przedstawicielami Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjnego Rolników Województwa Zachodniopomorskiego,  które odbyło się w dniu 18 czerwca 2012r.  Jeżeli dodatkowo istnieje prawdopodobieństwo graniczące z pewnością, że własność zakupionych na przetargu przez te osoby gruntów zostanie przeniesiona na rzecz innego podmiotu, jest to niedopuszczalne. Przecież przetarg ustny ograniczony organizowany jest dla rolników indywidualnych zamierzających powiększyć gospodarstwa stanowiące podstawę utrzymania ich rodzin.
Jak do zadań ustawowych ma się stwierdzenie zawarte w jednym z pism ANR: cyt. „Należy również podkreślić, iż ewentualne przeniesienie przez Panią ……. własności nabytych nieruchomości na rzecz innego podmiotu (osoby fizycznej albo prawnej tj. oddzielnego bytu prawnego), w myśl obowiązujących przepisów prawa powoduje, iż nie będą one zaliczone do powierzchni jej gospodarstwa rodzinnego, a tym samym w trakcie kwalifikacji do następnych przetargów ograniczonych ANR nie będzie miała podstaw do odmowy udziału w przetargu, o ile będzie ona przedkładać stosowne dowody wynikające z UKUR.”
Zdajemy sobie sprawę z niedoskonałości obecnych uwarunkowań prawnych, jednak tam gdzie nie starcza prawa pozostaje rozum i dobra wola. Przetarg ustny  nie jest jedyną dozwoloną prawem formą wyłaniania nabywcy, ustawodawca przewidział również możliwość organizacji przetargu ofertowego.
Nowelizacja ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa w swoich założeniach miała ułatwić rolnikom nabywanie gruntów na powiększenie gospodarstw rodzinnych. Niestety producenci rolni z naszego regionu często nie mają realnych szans skorzystania z tych „ułatwień”.
Wszystko wskazuje na to że ziemia która, miała zasilić nasze gospodarstwa poprawiając ich konkurencyjność i obniżając koszty wytwarzania żywności, stanie się przedmiotem ogromnych spekulacji na których nie zarobi ani polskie państwo ani jego obywatele.



POWIĄZANE

Decyzja o zainstalowaniu kotła na ekogroszek może znacząco wpłynąć na komfort i ...

W minionym roku na polskich drogach w czasie Wszystkich Świętych doszło do 118 w...

Przechowywanie warzyw w odpowiednich warunkach to klucz do zachowania ich świeżo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę