Ptak_Waw_CTR_2024

Zgłoś swój azbest

17 czerwca 2005
Gdy będziemy wiedzieli, ile azbestu znajduje się na prywatnych posesjach, wtedy łatwiej będzie starać się o dofinansowanie na jego utylizację. Prosimy o zgłaszanie azbestu w miejskim wydziale ochrony środowiska - apeluje prezydent Rzeszowa.

UE nakłada na nas obowiązek pozbycia się wyrobów zawierających azbest do 2032 r. Ma temu służyć Krajowy Program Usuwania Azbestu. Jest on podzielony na kilka etapów. Najpierw każda gmina musi przeprowadzić na swoim terenie inwentaryzację budowli zawierających azbest. Potem zostanie przyjęty harmonogram jego usuwania. - O ile posiadamy dokładne rozeznanie, ile azbestu znajduje się na budynkach należących do miasta, spółdzielni mieszkaniowych, uczelni i innych instytucji publicznych, o tyle dane dotyczące ilości azbestu znajdującego się na terenach prywatnych są niewiadomą - mówi Wiesława Sobala-Chłopek, dyrektor miejskiego wydziału ochrony środowiska i rolnictwa.

- Dlatego też prezydent Rzeszowa zwraca się z prośbą do wszystkich mieszkańców i zarządców nieruchomości, aby informowali, czy na ich posesjach lub budynkach znajdują się szkodliwe dla ludzi i środowiska elementy zawierające azbest czy też PCB - informuje Marcin Stopa, rzecznik prezydenta Rzeszowa. - Dane te są niezbędne, aby urząd miasta rozpoczął starania o pozyskanie środków unijnych na utylizację azbestu - dodaje Stopa. Informacje na temat rodzaju, ilości i miejsc, w których znajdują się szkodliwe substancje, należy przekazywać do Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa przy ul. Targowej 1, pokój nr 221. Tam można również otrzymać wzór zgłoszenia i uzyskać więcej informacji (tel. 862 82 09). Wzór zgłoszenia znajduje się także u wszystkich przewodniczących rad osiedli.

Azbest - minerał używany głównie do wyrobu materiałów ogniotrwałych i izolacyjnych (odporny na działanie wysokiej temperatury). Wykorzystywany w przemyśle motoryzacyjnym, chemicznym i budownictwie. Według szacunkowych danych w Polsce jest około półtora miliarda metrów sześciennych płyt azbestowych i 600 tys. ton różnego rodzaju rur.

Azbest ma właściwości rakotwórcze, szkodliwe jest wdychanie włókien zawieszonych w powietrzu (np. w czasie cięcia płyt). Azbest może wywołać także pylicę azbestową (azbestozę), zgrubienia i stwardnienia opłucnej, przewlekłe zapalenie oskrzeli, zmiany skórne. Choroba może wystąpić po 15-20 latach od kontaktu z azbestem.

PCB (polichlorowane bifenyle) to stwarzająca zagrożenie dla środowiska substancja, którą stosowano m.in. w transformatorach starego typu, olejach i smarach.

POWIĄZANE

Wśród najpopularniejszych gatunków października Kantar Polska wymienia jabłka, g...

Które warzywa jedliśmy w październiku? - Kantar Polska Wśród najpopularniejszych...

Resort rolnictwa pracuje nad zmianami w ustawie o dzierżawie rolniczej. Nowe prz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę