Chcemy nowego systemu płatności bezpośrednich, który zapewni wszystkich krajom Unii Europejskiej równe warunki konkurowania. We Wspólnocie kończy się dyskusja nad tak zwanym Przeglądem Zdrowotnym Wspólnej Polityki Rolnej. Ostateczne dyskusje jeszcze w tym roku.
Takzwany przegląd zdrowotny to sprawdzenie czy reforma Wspólnej Polityki Rolnej z 2003 roku spełniła swoje zadanie. W efekcie Bruksela zaproponowała kilka istotnych zmian. Niektóre z nich takie jak ustalenie wspólnego unijnego systemu płatności bezpośrednich wzbudzają w Polsce wiele emocji.
Tymczasem wiele państw Europy Zachodniej ma zupełnie inne stanowisko. Zależy im, aby system dopłat bezpośrednich zależał nie tylko od wielkości gospodarstw – tak jak jest teraz w Polsce - ale także od historycznych wielkości produkcji z czasów kiedy nie byliśmy jeszcze członkiem Unii Europejskiej.
Tymczasem Polski rząd zabiega, o to aby warunki wsparcia wyrównały się. Nie chcemy, aby utrwalano historyczne różnice w wysokości dopłat bezpośrednich. Opozycja popiera te stanowisko i proponuje przyjęcie wspólnego frontu walki o przyszły kształt Wspólnej Polityki Rolnej.
Debata nad przeglądem zdrowotnym unijnej polityki rolnej zakończy się w listopadzie. Decyzja ministrów rolnictwa 27 państw Wspólnoty powinna zapaść jeszcze w tym roku.