MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Zdrowy styl życia według Polaków

5 stycznia 2016
Polacy mają dobre mniemanie o swoim zdrowiu i sporo już wiedzą na temat zdrowego stylu życia, ale jego zasad nie realizują w praktyce - pisze portal interia.pl. Palimy, tyjemy, nie uprawiamy sportu. Często przypominamy sobie o profilaktyce dopiero po pierwszym zawale. Mówimy dzieciom o zdrowym stylu życia, ale nie służymy im dobrym przykładem.

Tak wynika z raportu "Zdrowy styl życia w opinii Polaków", który został wykonany na zlecenie miesięcznika VITA przez ARC Rynek i Opinia. Raport ten stał się punktem wyjścia dla programu "Vitaj zdrowie", który poparła Rada Ekspertów, składająca się z autorytetów medycznych. Program ma na celu rozpowszechnienie wśród Polaków zasad zdrowego stylu życia.
Jak Polacy oceniają swój stan zdrowia?
"Jestem zdrowy, mam dobre samopoczucie i nic mi nie dolega" - odpowiada 60 proc. badanych. Tymczasem ponad 60 proc. dorosłych Polaków ma podwyższony poziom cholesterolu we krwi, a ponad 8 mln osób ma nadciśnienie. Są to główne przyczyny chorób układu krążenia, które z kolei powodują ponad 50 proc. zgonów w Polsce. "Pozytywnym faktem jest to, że w ciągu ostatnich 10 lat śmiertelność z powodu chorób układu krążenia spadła o ok. 30 proc. Polacy jedzą więcej owoców, tłuszczów roślinnych i drobiu" - mówił prof. Wiktor B. Szostak, jeden z członków Rady Ekspertów podczas konferencji, na której zaprezentowano raport.
 
Z czym kojarzymy zdrowy styl życia?
Polacy kojarzą zdrowy styl życia przede wszystkim z uprawianiem sportu, aktywnością fizyczną i racjonalnym odżywianiem, ale zamiast uprawiać sport wolą zażywać witaminy i spać. Dużo mniej optymistycznie wyglądają działania podejmowane w ramach zdrowego stylu życia. Polacy dbają o zdrowie pasywnie. Praktykowane przez nich formy zdrowego stylu życia to: zażywanie witamin (53 proc.), wydłużony sen - minimum 8 godz. na dobę, picie dużej ilości wody mineralnej dziennie, spacery jako forma ćwiczeń fizycznych. Dalsze miejsca w działaniach związanych ze zdrowym stylem zdrowia zajmują tak ważne kwestie jak: uprawianie sportu, ograniczanie używek, unikanie stresu. Na szarym końcu wymieniają regularne poddawanie się badaniom lekarskim i zdrowotną dietę.

Czy Polacy doceniają badania profilaktyczne?
Prof. Wojciech Drygas, kierownik Katedry Medycyny Społecznej i Zapobiegawczej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, z kolei w badaniach zwraca uwagę na fakt, że "ponad 8% osób nie podejmuje żadnych działań profilaktycznych". Dotyczy to w szczególności chorób cywilizacyjnych. Spory udział w pozytywnych statystykach ma jednak postęp w dziedzinie kardiologii i kardiochirurgii, bowiem przeciętny Polak jest niezdyscyplinowany, pali, źle się odżywia. - Dopiero po przejściu przez "tzw. smugę cienia" (po zawale) zaczynają nas słuchać - rzucają palenie, przestrzegają diety. W profilaktyce jest potrzebny strach w małej dawce. Zdrowy styl życia to eliminowanie tzw. czynników ryzyka, takich jak palenie, otyłość cholesterol, dochodzą oczywiście również czynniki genetyczne. Wszystko razem sumuje się, u każdego człowieka inaczej i powoduje, że każdy w innym stopniu jest podatny na choroby - mówił prof. dr hab. med. Stanisław Woś, Konsultant Krajowy ds. Kardiochirurgii, kierownik II Katedry i Kliniki Kardiochirurgii Śląskiej Akademii Medycznej.

Trzeba zdrowo odżywiać się - stwierdzają badani, nie wszyscy wiedzą co to oznacza
Jak wynika z badań miesięcznika VITA, Polacy mają świadomość, że zdrowe odżywianie się jest bardzo ważnym elementem zdrowego stylu życia, a nadwaga jest najczęściej wskazywana jako problem zdrowotny, zwłaszcza po 35 roku życia. Przez kobiety dwa razy częściej niż przez mężczyzn. Większość Polaków deklaruje, że przynajmniej raz w tygodniu spożywa owoce, warzywa, mleko drób.
Brak wiedzy na temat zasad prawidłowego żywienia dotyczy również lekarzy - ocenia prof. Krzysztof Krygier, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności w Warszawie: "Proces edukacji powinien być powszechny - w szkołach, na lekcjach biologii. Powinny istnieć trzy poziomy komunikacji na temat zdrowego stylu życia:
1.do człowieka z ulicy
2.do lekarzy
3.do dietetyków".

Rzadko służymy dzieciom dobrym przykładem zdrowego stylu życia
Prawie 60% Polaków deklaruje, że uczy swoje dzieci zdrowego stylu życia, ale działaniom tym brakuje konsekwencji. Zdrowy styl życia przekazywany dzieciom to przede wszystkim zdrowa kuchnia, zaledwie co piąty rodzic zachęca do uprawiania sportu, tylko co dziesiąty do jedzenia dużej ilości warzyw i owoców. Tylko 16% rodziców daje dobry przykład.
"Działania profilaktyczne skierowane powinny być na najmłodsze pokolenie. Jednak według tych badań jedynie 60% rodziców stara się nauczyć swoje dzieci zdrowego stylu życia. Bardzo dużą krzywdę wyrządzają również lekarze, którzy wypisują zwolnienia z zajęć wychowania fizycznego bez istotnego powodu", ocenia dr Artur Mamcarz.
Tylko co czwarty Polak uważa, że aktywny wysiłek fizyczny jest najlepszym sposobem na pozbycie się nadwagi, stosujemy diety i zioła
Najczęstszym problemem kosmetyczno-zdrowotnym Polaków, według raportu jest nadwaga. Jakie podejmujemy działania, by jej zapobiec? Polacy (według badań ponad 60 proc.), głównie kobiety, stosują w odchudzaniu przede wszystkim diety niskokaloryczne i zioła wspierające przemianę materii. W niewielkim stopniu interesujemy się ćwiczeniami fizycznymi (kluby fitness, siłownia, basen) jako sposobem na odchudzanie. Według prof. Wiktora B. Szostaka mamy problemy z otyłością, ponieważ nasza dieta nie jest zrównoważona z aktywnością fizyczną. "U otyłych częściej występują wysokie stężenia cholesterolu i triglicerydów w surowicy, niedokrwienna choroba serca, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze i inne choroby.
Prof. dr hab. Krzysztof Krygier powiedział, że około 35 proc. kosztów leczenia wynika ze złej diety. "Jeśli dodamy pozostałe czynniki ryzyka wynikające ze złego stylu życia, takie jak stres, palenie, brak ruchu - to możemy mówić nawet o 50 proc. Nie stać nas na takie koszty" - mówił prof. Krygier. "Dlatego utrzymanie masy ciała w pożądanych granicach jest nieodzownym warunkiem profilaktyki wymienionych chorób" - dodaje prof. Bohdan Szostak.
Ponad 14% Polaków nie uprawia regularnie żadnego sportu, co piąty chciałby w przyszłości uczęszczać na zajęcia fitness, prawie połowa w ogóle nie widzi takiej potrzeby
Lekarze specjaliści polecają osobom w dobrej kondycji fizycznej 20-30 minutowe ćwiczenia areobowe 4-5 razy w tygodniu. Również w opinii Polaków pytanych w badaniach "Zdrowy styl życia w opinii Polaków", wysiłek fizyczny jest ważny. Wśród badanych sport i aktywność fizyczna są na pierwszym miejscu w zasadach zdrowego stylu życia. Tymczasem na pytanie z jakiej formy aktywnego wypoczynku korzystamy minimum raz w miesiącu - odpowiadamy, że głównie spacerujemy (71,1 proc.) lub jeździmy na rowerze (43,7 proc.). Niestety 14 proc. Polaków przyznaje, że nie uprawia regularnie żadnego sportu. Jedna trzecia badanych poprzestaje na jednej formie aktywności - spacerach. Bardziej forsowne formy aktywności uprawiamy rzadko. Aktywny wysiłek fizyczny deklarują przede wszystkim ludzie młodzi (do 24 roku życia).

POWIĄZANE

Zalety aplikacji Mostbet do obstawiania w Polsce  Zakłady sportowe stają się cor...

Amerykański Departament Rolny (USDA) ogłasza kolejną rundę historycznych inwesty...

Świąteczny prezentownik na 2024 rok Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę