Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Zdrowa Krowa to już spory sukces!

1 lutego 2012
Eksperci uczestniczący w programie Zdrowa Krowa podsumowali pierwszy rok jego realizacji i określili kierunki jego rozwoju na rok 2012. W spotkaniu uczestniczyli naukowcy z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego i ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, weterynarze oraz fachowcy SM Spomlek i Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Imponująco wypadło podsumowanie działań przeprowadzonych w ramach programu Zdrowa Krowa w 2011 r. W stadach grupy warsztatowej pobrano około 2 500 próbek krwi, następnie przebadanych pod kątem występowania IBR/IPV i BVD/MD. W czterech konferencjach szkoleniowych, poświęconych aspektom zootechnicznym i weterynaryjnym z uwzględnieniem czynników ekonomicznych, uczestniczyło blisko 400 osób.  Pracownicy naukowi Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego przeprowadzili 29 ankiet ekonomicznych w gospodarstwach należących do grupy warsztatowej i dla każdego przygotowali szczegółowy profil. Sukcesem frekwencyjnym było I Ogólnopolskie Forum Ekspertów i Hodowców Bydła Mlecznego „Zdrowa Krowa” – w tym wydarzeniu, zorganizowanym we współpracy i w gościnnych progach SGGW, udział wzięło ok. 300 osób.
Wszyscy uczestnicy zgodzili się, że jednym z najważniejszych zadań stojących przed programem w nowym roku jest zwiększenie nacisku na edukację w kilku zakresach. Ustalono, że w pierwszej kolejności należy uświadamiać hodowców, jak ważną rzeczą z punktu widzenia epidemiologicznego, jest dbanie o prawidłową i pełną dokumentację dotyczącą pogłowia i jego kondycji zdrowotnej.
Drugi obszar edukacji hodowców, w którym jest wiele do zrobienia, to sfera ekonomiki produkcji. Fachowcy na podstawie przeprowadzonych badań zauważyli, że wiele gospodarstw jest wyraźnie przeinwestowanych, a kredyty na zbędne inwestycje coraz bardziej obniżają rentowność i efektywność ekonomiczną gospodarstw, a co za tym idzie, także poziom życia rodzin dostawców.
– Nowoczesne spojrzenie na rolnictwo nie może pomijać aspektów ekonomicznych. Dokładna kalkulacja powinna poprzedzać podejmowanie wszystkich ważniejszych decyzji. W przeciwnym wypadku może stać się tak, że przybywa zwierząt i maszyn, gospodarstwo pozornie się rozwija, jego właściciele mają coraz więcej pracy, a rodzinie żyje się coraz gorzej – mówi Monika Grzeszuk z SM Spomlek, koordynator programu Zdrowa Krowa. – Jednym z naszych celów, jako spółdzielni mleczarskiej, jest właśnie troska o sytuację naszych członków. Chcemy więc nie tylko oferować im atrakcyjne stawki za mleko, ale również służyć pomocą w racjonalnym wykorzystywaniu tych środków.
Rok 2012 to również praca na rzecz intensywnego i dynamicznego wprowadzania do programu elementów pracy hodowlanej, agrotechniki i dobrego przygotowania pasz w gospodarstwie, co ma niebagatelny wpływ na stan zdrowia bydła.
Rozszerzone zostaną też badania stad pod kątem IBR/IPV oraz BVD/MD na hodowców spoza grupy warsztatowej. Dotychczas pod kątem tych chorób przebadano blisko 30 stad. Rolnicy zostali szczegółowo poinformowani o wynikach, a lekarze weterynarii ze Spomleku dokładnie zinterpretowali je w poszczególnych gospodarstwach i otoczyli zwierzęta dodatkową opieką.
Dla jeszcze intensywniejszego i skuteczniejszego ograniczania występowania tych chorób, SM Spomlek od tego roku wprowadziła wymóg posiadania przez zwierzęta kupowane za jej pośrednictwem, wszystkich niezbędnych dokumentów mówiących o tym, że zwierzęta nie są zarażone wirusem IBR i nie są nosicielami BVD w momencie ich dotarcia do gospodarstwa. Ma to być pierwsza z „barier” prowadząca w przyszłości do uwolnienia stad wszystkich dostawców SM Spomlek od tych chorób, przez co one uzyskają lepsze wskaźniki ekonomiczne.
*   *   *
Spółdzielcza Mleczarnia SPOMLEK z Radzynia Podlaskiego jest jednym z największych polskich producentów sera żółtego.
W 2011 r. wyprodukowała  blisko 11 000 ton serów typu holenderskiego i szwajcarskiego. Ponad 1/4 wyprodukowanych przez SPOMLEK serów znajduje odbiorców poza granicami Polski. Szczególnie silną pozycją Spółdzielnia cieszy się na rynku rosyjskim, dokąd eksportuje ponad 20 proc. produkcji. Firma jest jednocześnie jednym z filarów eksportu polskiego mleczarstwa do Rosji.

Spółdzielnia znana jest przede wszystkim, jako producent specjalizujący się w wytwarzaniu serów szlachetnych, wprowadzający na polski rynek nowe gatunki. Jako pierwsza w Polsce zaoferowała ser z oczkami (Radamer) oraz ser długodojrzewający (Bursztyn). Oprócz kilku gatunków serów żółtych, produkuje m.in. artykuły proszkowane (mleko, maślanka i serwatka), mleko spożywcze, śmietany, jogurty i masło. Są one wytwarzane w trzech lokalizacjach: w głównym zakładzie produkcyjnym
w Radzyniu Podlaskim oraz w oddziałach w Parczewie i Młynarach (okolice Elbląga).
SM SPOMLEK to ponad 100 lat tradycji spółdzielczości na ziemiach Polesia. Obecnie należy do ponad 1700 udziałowców, wśród których ponad 1200 osób to rolnicy indywidualni - dostawcy, a ponad 500 to pracownicy spółdzielni. Celem spółdzielni jest zarówno osiąganie optymalnych wyników finansowych, jak i zapewnienie możliwie najwyższych stawek za mleko o jak najwyższej jakości. Rocznie przerabia ponad 190 mln litrów mleka krowiego.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę