Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Zdaniem prezesa KRIR: Samorząd rolniczy a Wspólna Polityka Rolna i PROW

20 listopada 2007
Samorząd rolniczy uczestniczy w pracach nad tworzeniem rozporządzeń dotyczących rozdysponowania środków finansowych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Nie zawsze jednak zdanie izb rolniczych jest spójne z tym, co proponuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wnioskowaliśmy na przykład  za uproszczeniem procedur, dzięki którym rolnikom łatwiej byłoby starać się o unijne dotacje.

Jednak, co z ubolewaniem stwierdzam  opracowane przez resort rolnictwa zasady aplikowania o unijne fundusze nie ułatwiają życia rolnikom i raczej oddalają niż przybliżają wizję szybkiego pozyskania  pieniędzy. Najlepszym tego przykładem są zasady przyznawania pomocy finansowej z PROW 2007 – 2013   w ramach uruchomionego 9 listopada bieżącego roku działania ,,Modernizacja gospodarstw rolnych’’. Okazuje się, że wypełnienie wniosku o uzyskanie pomocy finansowej w ramach tego działania  jest o wiele bardziej skomplikowane niż to było  w przypadku Sektorowego Programu Operacyjnego 2004 - 2006. Rolnicy  muszą bowiem przygotować nie tylko  biznes plan związany z rozwojem gospodarstwa, ale również  wykazać w nim   co najmniej 10 % wzrost wartości dodanej gospodarstwach przy warunku nie zwiększania Sali produkcji, co dla wielu gospodarstw będzie bardzo trudne.
Najczęściej głos samorządu rolniczego jest słuchany wtedy, gdy rządzący mają problem z podjęciem decyzji. Wówczas to szukają partnera, na którego warto byłoby czasami zrzucić odpowiedzialność. Jeśli kwestie są dosyć istotne dla rozwoju polskiej wsi  i  MR i RW nie wie jak postąpić to wtedy bardzo szybko i chętnie korzysta z opinii izb. Jeśli zaś takich problemów nie ma to głos samorządu rolniczego  nie jest brany pod uwagę .
W ostatnim czasie zmieniło się to   jednak  i szefowie resortu rolnictwa liczyli się bardzo z opinią  samorządu rolniczego.
Czy głos izbowy przez nową ekipę rządząca będzie również słuchany ?  
 Trudno to jeszcze stwierdzić. Przekonamy się już wkrótce.   W programach partii, które dziś sprawują władzę była też   mowa  o  rozszerzeniu kompetencji samorządu rolniczego. Zobaczymy więc,   jak to hasło wyborcze będzie realizowane .

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę