Zdaniem prezesa KRIR: Samorząd rolniczy a Wspólna Polityka Rolna i PROW
20 listopada 2007
Samorząd rolniczy uczestniczy w pracach nad tworzeniem rozporządzeń dotyczących rozdysponowania środków finansowych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Nie zawsze jednak zdanie izb rolniczych jest spójne z tym, co proponuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wnioskowaliśmy na przykład za uproszczeniem procedur, dzięki którym rolnikom łatwiej byłoby starać się o unijne dotacje.
Jednak, co z ubolewaniem stwierdzam opracowane przez resort rolnictwa zasady aplikowania o unijne fundusze nie ułatwiają życia rolnikom i raczej oddalają niż przybliżają wizję szybkiego pozyskania pieniędzy. Najlepszym tego przykładem są zasady przyznawania pomocy finansowej z PROW 2007 – 2013 w ramach uruchomionego 9 listopada bieżącego roku działania ,,Modernizacja gospodarstw rolnych’’. Okazuje się, że wypełnienie wniosku o uzyskanie pomocy finansowej w ramach tego działania jest o wiele bardziej skomplikowane niż to było w przypadku Sektorowego Programu Operacyjnego 2004 - 2006. Rolnicy muszą bowiem przygotować nie tylko biznes plan związany z rozwojem gospodarstwa, ale również wykazać w nim co najmniej 10 % wzrost wartości dodanej gospodarstwach przy warunku nie zwiększania Sali produkcji, co dla wielu gospodarstw będzie bardzo trudne.
Najczęściej głos samorządu rolniczego jest słuchany wtedy, gdy rządzący mają problem z podjęciem decyzji. Wówczas to szukają partnera, na którego warto byłoby czasami zrzucić odpowiedzialność. Jeśli kwestie są dosyć istotne dla rozwoju polskiej wsi i MR i RW nie wie jak postąpić to wtedy bardzo szybko i chętnie korzysta z opinii izb. Jeśli zaś takich problemów nie ma to głos samorządu rolniczego nie jest brany pod uwagę .
W ostatnim czasie zmieniło się to jednak i szefowie resortu rolnictwa liczyli się bardzo z opinią samorządu rolniczego.
Czy głos izbowy przez nową ekipę rządząca będzie również słuchany ?
Trudno to jeszcze stwierdzić. Przekonamy się już wkrótce. W programach partii, które dziś sprawują władzę była też mowa o rozszerzeniu kompetencji samorządu rolniczego. Zobaczymy więc, jak to hasło wyborcze będzie realizowane .