Jak informuje FAMMU/FAPA członkowie Parlamentu Europejskiego wyrazili swoje opinie co do planów Komisji przedstawionych im do konsultacji. Największe zastrzeżenia parlamentarzyści zgłosili co do dwóch punktów - redukcji płatności bezpośrednich dla gospodarstw wielkoobszarowych oraz zwiększenia stopnia obligatoryjnej modulacji.
Według propozycji Komisji, płatności bezpośrednie w wysokości od 100 do 200 tys. euro miałyby podlegać 10% obniżce, wsparcie w przedziale od 200 tys. do 300 tys. euro - 25% redukcji, a płatności powyżej 300 tys. euro - aż 45%. Komisja proponuje także stopniowe zwiększanie stopnia obligatoryjnej modulacji - z obecnych 5% do 13% w 2013 r.
Członkowie Parlamentu Europejskiego zaproponowali alternatywne rozwiązanie, łączące ze sobą elementy obu tych kontrowersyjnych propozycji. Koncepcja tzw. "progresywnej modulacji" zakłada znacznie mniejsze cięcia płatności, ale obejmujące większą cześć rolników. Wsparcie zawierające się w przedziale od 10 tys. euro do 100 tys. euro podlegałoby tylko 1% obniżce, 2% redukcja przewidziana została dla gospodarstw otrzymujących od 100 tys. euro do 200 tys. euro rocznie, 3% - dla tych z przedziału od 200 tys. do 300 tys. euro, a 4% - dla płatności przekraczających 300 tys. euro. Wygenerowane w ten sposób środki zostawałyby przetransferowane na II filar WPR (rozwój obszarów wiejskich), ale w danym kraju członkowskim (obecnie do 20% środków z obowiązkowej modulacji może być realokowane do innego kraju członkowskiego).
Parlamentarzyści poparli plany Komisji zmierzające do większego oddzielenia płatności bezpośrednich od produkcji, permanentnego odejścia od obligatoryjnego odłogowania oraz zniesienia dopłat do produkcji roślin na cele energetyczne (w wysokości 45 euro do ha).
Wnioskowali również za rozszerzeniem tzw. artykułu 69 - w ramach którego kraj członkowski może przesunąć do 10% swoich środków przeznaczonych na płatności bezpośrednie na wsparcie specyficznych form produkcji. Według Komitetu Rolnego PE, obecne 10% powinno zostać podniesione do 12%, a wsparcie trafiać w pierwszej kolejności do gospodarstw zajmujących się hodowlą w obszarach górzystych, do rejonów dotkniętych niedoborami wody, i innych obszarów o niekorzystnych warunkach.