Jak informuje FAMMU/FAPA unijna komisarz ds. rolnictwa, Mariann Fischer Boel, na spotkaniu z włoską organizacją Confcooperative jednoznacznie opowiedziała się za fundamentalnymi propozycjami przedstawionymi w listopadzie ubiegłego roku w ramach tzw. Przeglądu Zdrowia WPR (Health Check). Głos ten jest tym bardziej istotny, iż niektóre kluczowe propozycje, zaprezentowane w ramach przeglądu, budzą duże kontrowersje zarówno wśród unijnych rolników, jak i ministrów rolnictwa kilku krajów członkowskich.
Komisarz pokreśliła po raz kolejny, iż przegląd nie jest nową reformą, jednak nie może być rozpatrywany jedynie jako zestaw, przypadkowych technicznych dostosowań. Bazuje on bowiem na spójnych koncepcjach, które razem się uzupełniają.
Przede wszystkim Fischer Boel opowiedziała się mocno za pełniejszym oddzieleniem płatności bezpośrednich od produkcji (decoupling) - tj. objęciem tym mechanizmem części dopłat, które nadal pozostały powiązane z produkcją (coupled). Niemniej jednak, komisarz jest za pozostawieniem płatności powiązanych z produkcją w niektórych przypadkach, kiedy ich zmiana wiązałaby się z ryzykiem środowiskowym bądź ekonomicznym. Niezmienne jest również podejście Fischer Boel do planów zmian w mechanizmach interwencji rynkowej. Dla przypomnienia wyjściową propozycją było odejście od skupu interwencyjnego dla kolejnych gatunków z wyjątkiem pszenicy chlebowej. Komisja chce przyjąć model zastosowany w przypadku kukurydzy - progresywnego obniżania rocznych kwot w skupie, aż do zrównania ich z zerem.
Propozycje legislacyjne w ramach "Przeglądu Zdrowia WPR" zostaną najprawdopodobniej opublikowane w maju br.