Poniżej prezentujemy stanowisko Zarządu Małopolskiej Izby Rolniczej w sprawie sytuacji na rynku owoców i warzyw
W ciągu ostatnich 25 lat polskie ogrodnictwo dokonało ogromnych przemian strukturalnych i technologicznych stając się potentatem na rynku Europy i Świata przede wszystkim w produkcji owoców.
Jesteśmy największym producentem jabłek w Europie i trzecim w świecie. Zajmujemy pierwsze miejsce w produkcji owoców malin, porzeczek czarnych i wiśni. Produkcja ta dominuje także w Małopolsce co wynika z uwarunkowań klimatycznych, a przede wszystkim z zatrudnienia w rolnictwie. W obecnej sytuacji spadek cen owoców w stosunku do ubiegłego roku sięga 30-40%. Przykładowo porzeczka czarna, której ceny wynoszą obecnie ok. 0,30 zł/kg w roku ubiegłym kosztowała 1,5 zł/kg, natomiast ceny jabłek przemysłowych wynoszą obecnie 0,14 zł/kg, podczas gdy w roku 2013 było to 0,40 zł/kg. Sytuacja producentów owoców staje się dramatyczna, wielu z nich zakładając plantacje w latach ubiegłych zrobiło to za kredyty. W obecnej sytuacji ich spłata jest zagrożona.
Jako Zarząd izby rolniczej zdajemy sobie sprawę, że wolny rynek rządzi się własnymi prawami i przy braku instrumentów interwencyjnych tylko takie działania jak organizacja przetwórstwa oraz organizacja grup producenckich może minimalizować obecnie niekorzystne zjawiska na rynku owoców. Od dwóch lat MIR przedstawia propozycje w zakresie ułatwień sprzedaży bezpośredniej, które mogą być częściowym rozwiązaniem obecnej sytuacji. Zwracamy się zatem z prośbą do parlamentarzystów, a przede wszystkim do zespołu funkcjonującego w sejmie, mającego na celu opracowanie nowych rozwiązań prawnych w zakresie sprzedaży bezpośredniej, do podjęcia skutecznych i natychmiastowych działań, które pozwolą przede wszystkim producentom owoców na przetwórstwo i wprowadzanie do obrotu swoich produktów bez restrykcyjnych przepisów sanitarnych i podatkowych.
Prezes Zarządu Małopolskiej Izby Rolniczej
Ryszard Czaicki