Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Zbyt mało wiemy o boreliozie

23 sierpnia 2013
Poniżej prezentujemy petycja Instytut Ochrony Zdrowia Naturalnego skierowaną do Premiera RP i Ministra Zdrowia  o skuteczniejsze działania profilaktyczne i informacyjne, a także możliwość leczenia niestandardowymi metodami schorzeń spowodowanych boreliozą
Zdaniem Instytutu Ochrony Zdrowia Naturalnego zbyt  mało uwagi poświęca się w naszym kraju  profilaktyce przeciwko boreliozie, na którą są narażone zwłaszcza osoby pracujące w rolnictwie i leśnictwie.

Szanowny Panie Premierze, Szanowny Panie Ministrze Zdrowia!
Borelioza jest jedną z rzadziej diagnozowanych w Polsce chorób. Liczba rozpoznawanych przypadków boreliozy w Niemczech sięga 900 000 rocznie, a w naszym kraju – wg danych PZH – zarówno w 2011 i 2012 r. zarejestrowano ich zaledwie 9 000! Państwowy Zakład Higieny przyznaje, że jest to tylko ułamek rzeczywistej liczby zachorowań.
Wiedza o boreliozie jest bardzo mało rozpowszechniona, a lekarze mylą jej objawy z innymi chorobami. Diagnozują ją jako depresję, zespół przewlekłego zmęczenia, nerwicę, stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów, a nawet chorobę Alzheimera czy Parkinsona. Zbyt późne rozpoznanie zaś bardzo poważnie redukuje szanse skutecznego wyleczenia tej ciężkiej choroby.
Rządy Stanów Zjednoczonych, Kanady i Wielkiej Brytanii podjęły działania mające na celu uspokojenie opinii publicznej w związku z rosnącymi obawami obywateli. W Polsce wciąż dzieje się w tej kwestii zbyt mało. Tymczasem według badań Państwowego Zakładu Higieny ponad 80% terytorium Polski to rejon endemiczny dla kleszczy roznoszących boreliozę!
W związku z tym wnosimy o:
1. Prowadzenie na szeroką skalę edukacji lekarzy odnośnie boreliozy i jej możliwych objawów.
2. Wspieranie badań nad niestandardowymi metodami diagnostyki i leczenia boreliozy, uznanymi w innych krajach Unii Europejskiej, a w szczególności w Niemczech.
3. Przeznaczenie funduszy na prowadzenie skutecznego nadzoru epidemiologicznego dotyczącego boreliozy. Istniejący obowiązek rejestracyjny jest realizowany przez lekarzy niestety wybiórczo. Dostępne informacje w tym zakresie są więc przez to bardzo ograniczone, a rząd nie przekazuje pacjentom satysfakcjonujących odpowiedzi, ponieważ sam nie dysponuje prawdziwym i pełnym obrazem sytuacji.
4. Umożliwienie diagnostyki boreliozy przez lekarzy rodzinnych poprzez przekazanie do nich funduszy na testy przesiewowe, aby pacjenci nie czekali miesiącami w kolejkach do poradni chorób zakaźnych. W tym czasie ich stan zdrowia znacząco się pogarsza, a szanse na wyleczenie maleją (po upływie 4 tygodni od zakażenia są już dużo niższe).
5. Refundację przez NFZ najskuteczniejszych metod diagnostycznych w przypadku każdego pacjenta podejrzewanego o boreliozę, co pozwoli zaoszczędzić miliony złotych wydawane na nieprawidłowe i nieskuteczne leczenie chorych z powodu niewłaściwej diagnozy.
6. Promowanie działań zapobiegawczych.
Panie Premierze, Panie Ministrze, podjęcie przez Panów działań w tym kierunku umożliwi wielu ciężko chorym osobom powrót do pełni zdrowia, a nawet uratuje im życie.
Z poważaniem,
Instytut Ochrony Zdrowia Naturalnego


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę