Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Zbyt konkretne wytyczne dla wójta

25 maja 2006

Uchwała rady gminy zawierająca konkretne wskazania lokalizacyjne, projekt graficzny oraz parametry techniczne inwestycji narusza kompetencje wójta.

Rada Gminy Baranów podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia woli utworzenia w tej miejscowości ulicy, która miała połączyć dwie inne. W uchwale określiła też, że w celu realizacji tej inwestycji należy przejąć na własność gminy konkretne działki gruntów (wskazywała, które) oraz wprowadzić inwestycję do planu zagospodarowania przestrzennego gminy. Wykonanie uchwały powierzyła wójtowi gminy.

Wojewoda lubelski zaskarżył uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego jako niezgodną z prawem. Dowodził, że rada wkroczyła w kompetencje ustawowe wójta. Zgodnie z art. 25 ust 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami gminnym zasobem nieruchomości gospodaruje wójt. Także art. 30 ust. 2 pkt 3 ustawy o samorządzie gminnym określa, że do zadań wójta należy w szczególności gospodarowanie mieniem komunalnym. Zdaniem wojewody nabycie nieruchomości gruntowej mieści się niewątpliwie w pojęciu gospodarowania tym zasobem. Rada Gminy nie może nabywać nieruchomości ani nakazywać wójtowi dokonywania takich czynności bądź upoważniać go do nich, gdyż nie ma kompetencji do działań w tym zakresie. Jej upoważnienie ogranicza się do wyrażenia zgody na dokonanie tych czynności przez wójta.

Zdaniem wojewody radni naruszyli też przepisy ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, z których wynika, że organem uprawnionym do przygotowania zmian w planie zagospodarowania przestrzennego jest wójt. Rada nie ma takich kompetencji.

WSA w Lublinie stwierdził nieważność uchwały. Podzielił argumenty wojewody, że narusza ona kompetencje wykonawcze wójta. Zdaniem sądu nieporozumieniem jest podnoszenie przez Radę Gminy w odpowiedzi na skargę, że uchwała stanowiła jedynie o kierunkach działania wójta i miała charakter wytycznych. Wytyczne Rady Gminy nie mogą bowiem przybierać charakteru polecenia konkretnego załatwienia sprawy. Jej podstawowa rola ogranicza się do zainicjowania działań organu wykonawczego gminy, czyli decydowania o kierunkach działania wójta, a nie o formach jego działania (sygn. III SA/Lu 29/06).


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę