Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Zboża na giełdach drożały

5 stycznia 2016
FAMMU/FAPA podaje, że miniony tydzień przyniósł znaczne zwyżki notowań zbóż na amerykańskich giełdach. To między innymi efekt pogarszających się perspektyw dla zbiorów pszenicy ozimej w Stanach, obniżki prognoz zbiorów w Argentynie oraz zwiększenia zakupów ze strony kluczowych importerów.

W Chicago pszenica SRW w kontrakcie marcowym podrożała przez tydzień o 4,9 proc. do 273,6 USD/tonę. Notowania pszenicy HRW na giełdzie w Kansas umocniły się o 5,1 proc. do 307,5 USD/tonę, a pszenicy HRS - o 3,6 proc. do 319,4 USD/tonę.
Drożała również kukurydza na CBoT - w kontrakcie marcowym o 3,7 proc. do 285,2 USD/tonę. Natomiast na Matif notowania pszenicy w najbliższym kontrakcie pozostały praktycznie bez zmian w porównaniu do poprzedniego tygodnia - w wysokości 248 EUR/tonę. Zwyżka cen miała natomiast miejsce w przypadku kontraktów na kukurydzę - o 2,1 proc. do 241 USD/tonę.
Ostatnie wzrosty cen giełdowych, zwłaszcza w USA, są przede wszystkim odzwierciedleniem pogarszających się perspektyw dla zbiorów pszenicy ozimej w Stanach, spowodowanych skutkami długotrwałej suszy. Co prawda w poprzedni weekend wystąpiły opady w niektórych rejonach kraju, jednak nie wszędzie tam gdzie susza staje się coraz bardziej dotkliwa. W kilkunastu stanach został
ogłoszony stan klęski żywiołowej.
Nie najlepsze informacje napływają z Argentyny. Oficjalne prognozy zbiorów pszenicy zostały obniżone do 10,1 mln ton z wcześniejszych 10,5 mln ton.
Zwyżkom cen sprzyjało także zintensyfikowanie zakupów ze strony kluczowych importerów, wynikające z obaw o coraz większe napięcie światowego bilansu pszenicy. Irak zakupił 300 tys. ton australijskiej i kanadyjskiej pszenicy. Tunezja ogłosiła przetarg na dostawę 50 tys. ton pszenicy
miękkiej i 50 tys. ton pszenicy durum. Także Bangladesz, Etiopia i Syria ogłosiły międzynarodowe przetargi na dostawę pszenicy. amerykańskiego eksportu.
W zeszłym tygodniu wywóz kukurydzy z USA był najwyższy od dwóch miesięcy. Poza tym zarówno USDA, jak i IGC obniżyły w styczniu br. prognozę zapasów końcowych kukurydzy na świecie. Według IGC stan globalnych zapasów tego gatunku na koniec sezonu 2012/13 wyniesie zaledwie 113 mln ton wobec wcześniej prognozowanych 116 mln ton i 133 mln ton sezon wcześniej. Oznaczałoby to najniższy poziom zapasów od 9 sezonów. Nieco bardziej optymistyczne są prognozy Amerykańskiego Departamentu Rolnego - w wysokości 116 mln ton wobec 117,6 mln ton w grudniowym raporcie i 131,8 mln ton sezon wcześniej.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę