Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Zboża drożeją z powodu konfliktu na Ukrainie?

5 stycznia 2016
Bank Gospodarki Żywnościowej podaje, że napięta sytuacja na Ukrainie powoduje wzrost cen zbóż na rynkach światowych. Bardzo wyraźnie podrożała pszenica, a wzrosty na giełdach były silniejsze niż w transakcjach rzeczywistych. Według indeksu cen sporządzanego przez Międzynarodową Radę Zbożową (MRZ) pomiędzy 27.02 a 7.03 pszenica podrożała o 6,0 proc. MRZ monitoruje dziewięć notowań cen pszenicy w najważniejszych portach. Są więc to ceny rzeczywiste jakie muszą płacić importerzy za towar.
Bardzo wyraźnie wzrosły również notowania giełdowe. Dla przykładu w tym samym okresie notowania kontraktu najbliższego (marcowego) na giełdzie Euronext Paris (MATIF) wzrosły o 6,7 proc. do 215,25 EUR/t, czyli najwyższego poziomu w bieżącym sezonie. Jeszcze bardziej wzrosły ceny pszenicy SRW na giełdzie CBOT w Chicago bo o 11,0 proc. Większy wzrost ceny w Stanach Zjednoczonych tłumaczony jest częściowo przez osłabienie się dolara amerykańskiego wobec euro oraz przez obawy o kondycję pszenicy ozimej po ostatnich falach mrozów.
Bardzo szybko rosły w ostatnich dniach również ceny kukurydzy. W okresie pomiędzy 27.02 a 7.03 indeks światowych cen kukurydzy obliczany przez MRZ wzrósł o 4,8 proc. Notowania kontraktu czerwcowego na giełdzie Euronext Paris urosły w tym samym czasie o 3,4 proc., a kontraktu majowego na giełdzie CBOT o 7,6 proc.
Ukraina w ostatnich latach zyskała ogromne znaczenie w światowym handlu zbożami. Według niektórych prognoz w sezonie 2013/14 może stać się trzecim największym eksporterem zbóż po Stanach Zjednoczonych i UE. Według prognoz Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) z początku lutego Ukraina w bieżącym sezonie miała wyeksportować nawet 31,2 mln t zbóż.
Szczególnie silną pozycję uzyskała w handlu kukurydzą - z prognozowanym eksportem na poziomie 18,5 mln t zajmuje trzecie miejsce po Stanach Zjednoczonych i tuż za Brazylią. Ma również ogromne znaczenie w eksporcie pszenicy. W bieżącym sezonie miała wyeksportować 10,0 mln t tego gatunku zboża, co plasuje ją na szóstym miejscu wśród największych eksporterów, w tym na trzecim miejscu w naszym regionie po UE i Rosji. Nasz południowo-wschodni sąsiad jest również piątym największym eksporterem jęczmienia.
Napięta sytuacja polityczno-gospodarcza na Ukrainie wpływa na tamtejszy rynek zbóż w wielu wymiarach. Najczęściej podnosi się kwestię możliwego wstrzymania dostaw zboża na rynek, gdyż jest ono dobrym zabezpieczeniem przed spadkiem wartości hrywny. W komentarzach porusza się również problem wzrostu cen importowanych środków produkcji rolniczej co może spowodować spadek plonów, a być może również powierzchni zasiewów zbóż jarych. Na razie jest jeszcze bardzo wcześnie aby powiedzieć na ile realne są te zagrożenia. Rynki światowe reagują jednak nerwowo i wydaje się, że w obecne ceny wkalkulowana jest spora premia za ryzyko.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę