Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Zbiory zbóż na Dolnym Śląsku niższe od ubiegłorocznych o ok. 5 proc.

6 września 2012
Zbiory zbóż na Dolnym Śląsku są w tym roku niższe o około 5 proc. niż w roku ubiegłym - wynika z danych Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Wyższe niż w roku ubiegłym są plony zbóż jarych, niższe zaś - z powodu wymrożenia - zbóż ozimych.

Według danych Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego (DODR) we Wrocławiu pod koniec sierpnia na polach w regionie do zbioru zostało jeszcze około tysiąca hektarów zbóż. To przede wszystkim pszenżyto jare w makroregionie legnickim. Na polach zostało również około 400 hektarów rzepaku jarego.
Średnie plony zbóż podstawowych na Dolnym Śląsku w stosunku do ubiegłego roku są mniejsze o około decytonę na hektarze, co daje niższe zbiory o około 4-5 proc. od ubiegłorocznych.
Największych spadek szacuje się w plonach zbóż ozimych, których plantacje na początku roku zostały dotknięte klęską wymrożenia. Na przykład plony pszenicy ozimej w makroregionie wałbrzyskim z tego powodu są niższe niż w roku ubiegłym o prawie siedem decyton na hektarze. "Gorzej niż w zeszłym roku plonuje także jęczmień ozimy. Spadek plonów jęczmienia ozimego szacujemy średnio w województwie na około jedną decytonę na hektarze" - podały Regina Hołda i Sylwia Kędzierska z DODR.
Straty w oziminach rolnicy mogą częściowo zmniejszyć dzięki wyższym niż w roku ubiegłym polonom zbóż jarych. "Wszystkie gatunki zbóż jarych plonują w tym roku lepiej niż w ubiegłym. Pszenica jara plonuje wyżej, średnio o prawie trzy decytony na hektarze. Średnie plony jęczmienia jarego z hektara mogą być wyższe o prawie cztery decytony, żyta jarego nawet o ponad sześć decyton na hektarze, a plony pozostałych zbóż jarych średnio o 2,5 decytony wyższe niż ubiegłoroczne" - poinformowali pracownicy DODR.
Ogółem ze wstępnych szacunków wynika, że dolnośląscy rolnicy w tym roku zbiorą pszenicy mniej o około 14-15 proc., więcej o 4 proc. żyta, więcej o prawie 30 proc. jęczmienia, więcej o 18 proc. owsa oraz o około 10 proc. pszenżyta z mieszankami zbożowymi. "Pomimo wysokich plonów rzepaku ozimego i wyjątkowo dobrych plonów rzepaku jarego, wobec znacznego zmniejszenia powierzchni, zbiory rzepaku w województwie będą znacznie niższe od ubiegłorocznych zbiorów" - podał DODR.


POWIĄZANE

Zgodnie z opublikowanymi dzisiaj danymi GUS nominalna dynamika sprzedaży detalic...

Zgodnie z danymi GUS produkcja sprzedana przemysłu w przedsiębiorstwach zatrudni...

Ustawa o dzierżawie, Wspólna Polityka Rolna i Zielony Ład, instrumenty finansowe...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę