Bank Gospodarki Żywnościowej poinformował, że według oceny ekspertów z ukraińskiej firmy konsultingowej UkrAgroConsult, w sezonie 2012/2013 zbiory zbóż w państwach basenu Morza Czarnego (Rosja, Ukraina i Kazachstan) spadną w skali roku o 6,2 proc. do 167 mln ton, czyli będą o 11 mln ton niższe niż w sezonie bieżącym 2011/2012.
W przypadku pszenicy ukraińscy analitycy prognozują obniżenie produkcji w nadchodzącym sezonie aż o 13 mln ton do 85 milionów ton.
Jednocześnie w regionie przewidywany jest wzrost produkcji kukurydzy o 4 mln do 28 mln ton oraz jęczmienia o 500 tys. t do 27 mln ton.
Warto dodać, że z punktu widzenia kształtowania się cen na rynku europejskim i światowym istotny jest przede wszystkim oczekiwany poziom zbiorów w regionach, z których transport do portów Morza Czarnego jest opłacalny. Dotyczy to głównie Rosji, gdzie tradycyjnie za dostawy zboża na rynek globalny odpowiedzialne są trzy regiony: rostowski, krasnodarski oraz stawropolski. Według ekspertów Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA) udział tych regionów w eksporcie zbóż w pierwszej połowie sezonu 2011/2012 przekroczyć mógł nawet 90 proc. całkowitego wolumenu sprzedaży ziarna za granicę przez Rosję (18 mln t). Obecnie brak jest szczegółowych prognoz tegorocznych zbiorów w tych regionach.
Analizując sytuację w regonie Basenu Morza warto również zwrócić uwagę na to co się dzieje na Ukrainie, skąd docierają w ostatnich tygodniach wiadomości o dużych stratach w zasiewach zbóż ozimych wynikających zarówno z suszy jesiennej, jak i rekordowych mrozów na początku bieżącego roku. Według oceny rządu ukraińskiego zniszczeniu uległo 3 mln ha areału zbóż ozimych. Mimo oczekiwanego przesiania części tych powierzchni zbożami jarymi, rząd przewiduje, że tegoroczne zbiory mogą spaść do 42-50 mln t w porównaniu z blisko 57 mln t w 2011 roku. W przypadku pszenicy ukraiński resort rolnictwa spodziewa się zbiorów na poziomie 15-16 mln t (ponad 22 mln t w 2011 r.).
Z drugiej strony według oficjalnych danych w dniu 1 kwietnia 2012 r. stan zapasów zbóż na Ukrainie osiągnął 17,1 mln ton, co oznacza wzrost o 70% w porównaniu z analogicznym okresem 2011 roku. Największy udział w ukraińskich zapasach ma kukurydza (7,4 mln t) i pszenica (7,1 mln t). Zapasy jęczmienia wynoszą 1,7 mln ton.
Mimo wysokiego poziomu zapasów, biorąc pod uwagę krajowe zapotrzebowanie na poziomie 26-30 mln t, można oczekiwać, że potencjał eksportowy z sezonu 2011/2012 nie zostanie utrzymany. Według Międzynarodowej Rady Zbożowej Ukraina wyeksportowała w kończącym się sezonie ok. 22 mln t zbóż. Nawet nie wprowadzając formalnych ograniczeń w eksporcie (co również jest możliwe), mniejszy eksport ukraińskiego ziarna będzie działał w kierunku wzrostów cen zbóż w Europie i na świecie.
8952020
1