Zawirowań w Radzie Gospodarki Żywnościowej - c. d.
9 kwietnia 2009
Na 15 kwietnia 2009 r. zaplanowane jest posiedzenie Rady Gospodarki Żywnościowej, organu pomocniczego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, będącego ważnym forum branżowych organizacji pozarządowych. RGŻ przeżywa ostatnio na tyle poważne zawirowania organizacyjne, że wielu zadaje sobie pytanie: co dalej? Jakie będą dalsze losy tego organu opiniodawczo-doradczego na Wspólnej 30?
Przypomnijmy, że 28 stycznia 2009 r. weszło w życie nowe zarządzenie Ministra Rolnictwa powołujące do życia „odnowioną” Radę Gospodarki Żywnościowej, która na mocy tego zarządzenia wchłonęła dodatkowo do swoich zadań problematykę Rady ds. promocji żywności. Intencją Ministra było zapewne między innymi uporządkowanie spraw organizacyjno-kompetencyjnych tych dwóch organów pomocniczych Ministra. Zamiast uporządkowania, wyszło jednak spore zamieszanie.
Pomimo, że od dnia ogłoszenia nowego zarządzenia w sprawie powołania RGŻ upłynęło już ponad 2 miesiące, do dnia dzisiejszego Minister, ani nie zatwierdził Zarządu nowej Rady Gospodarki Żywnościowej, ani nie ogłosił regulaminu funkcjonowania organu.
Doszło jedynie do powołania nowego Sekretarza Rady, pana Artura Pozorka, co miało miejsce na spotkaniu zorganizowanym przez Ministra Marka Sawickiego z przedstawicielami nowo powołanej Rady w dniu 4 lutego 2009 r. Dla wielu obecnych na spotkaniu nominacja ta była sporym zaskoczeniem. Pan A. Pozorek był wcześniej (i pozostaje nadal) doradcą w Gabinecie Politycznym Ministra.
Coraz więcej osób związanych z Radą Gospodarki Żywnościowej odnosi wrażenie, że następuje powolny paraliż tej organizacji. Wypada jednak mieć nadzieję, że posiedzenie zaplanowane na 15 kwietnia br. zamieni to niekorzystne wrażenie i pojawią się zwiastuny zmian w dobrym kierunku.
Rola Rady Gospodarki Żywnościowej jest z założenia bardzo ważna: to organ opiniodawczo - doradczy Ministra Rolnictwa zajmujący się m.in. analizowaniem sytuacji i przygotowywaniem informacji o poszczególnych branżach, opiniowaniem i konsultowaniem propozycji rozwiązań systemowych w gospodarce żywnościowej oraz wspieraniem przedsięwzięć służących rozwojowi współpracy zakładów przetwórczych z producentami rolnymi.