Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Zatrzymać przemyt

6 września 2011
Ubiegłoroczną wartość przemytu towarów akcyzowych: papierosów, alkoholu, paliw szacuje się na 6 mld złotych. W Warszawie zainaugurowano w poniedziałek kampanię mającą na celu utworzenie koalicji społeczno-politycznej do walki z przemytem.
Plac Konstytucji w południe wydawał się najpilniej strzeżonym miejscem w stolicy. Na ziemi leżało blisko 2 mld złotych - tysiące stuzłotowych falsyfikatów, obok stali ochroniarze.
"Inicjujemy kampanię, dzięki której do budżetu państwa może trafić ogromna suma - 6 mld złotych - i skutecznie zmniejszyć dziurę budżetową. Tyle straciło w 2010 r. nasze państwo. W każdej minucie budżet państwa traci ok. 13 tys. złotych" - powiedział Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP, organizatora kampanii.
Jak dodał, dotychczasowa walka z szarą strefą towarów akcyzowych jest nieskuteczna. W jego opinii ryzyko biznesowe przestępców jest zbyt małe - kary za przemyt są niewspółmiernie niskie w stosunku do czynu.
Drugim problemem jest duża opłacalność przemytu, wynikająca z wysokiej polskiej akcyzy, której przestępcy nie płacą - w przeciwieństwie do producentów i legalnych importerów. "Komisja Europejska wyznaczyła pewien próg akcyzowy, do którego mamy dążyć, ale Polska wysuwa się w tej kwestii niepotrzebnie przed szereg" - podkreślił Malinowski, dodając że akcyza mogłaby być niższa.
Największe rozmiary przybrał przemyt wyrobów tytoniowych. Według danych Pracodawców RP w 2010 r. nielegalnie sprzedano ok. 8 mld sztuk papierosów. Sprzedaż odbywa się także przez internet - nielegalne papierosy oficjalnie figurują tam jako "produkty dla kolekcjonerów". Niepokojące są nie tylko liczby, ale również tempo wzrostu: w ciągu ostatnich czterech lat wartość sprzedaży nielegalnych papierosów wzrosła o 134 proc.
Pracodawcy RP już w sierpniu utworzyli koalicję na rzecz walki z przemytem. Pod deklaracją podpisali się: minister sprawiedliwości, przedstawiciele resortów gospodarki i rolnictwa oraz służby celnej i policji. Malinowski podkreślił, że brakuje jednak podpisu ministra finansów Jacka Rostowskiego. Przy odsłonięciu billboardu promującego kampanię, Malinowski zaapelował do ministra Rostowskiego o przyłączenie się do akcji. W środku billboardu jest duża wyrwa, symbolizująca dziurę budżetową.
Koalicja na rzecz walki z przemytem została zawiązana, aby skoordynować działania poszczególnych instytucji i resortów. Przedstawiciele Pracodawców RP podkreślają, że sytuacja jest niezwykle skomplikowana: zbyt wysoka akcyza i niskie kary w przypadku zatrzymania składają się na niskie ryzyko biznesowe przestępców. Do tego, zdaniem Pracodawców RP, nie są wdrażane programy na rynku pracy - tzw. mrówki przenoszą nielegalny towar dlatego, że w rejonach przygranicznych nie ma innego zatrudnienia.
"Nawołujemy do stworzenia koalicji i zebrania wszystkich instrumentów walki z przemytem w jedną całość, odejścia od polityki resortowej. Potrzebny jest dyrygent, który będzie tym koordynował i zbierał wszystko w całość" - podkreślił Malinowski. Dodał, że koordynatora powinien mianować premier.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę