W naszym kraju rolnicy w swoich gospodarstwach mogą zatrudniać na czas określony również obywateli Rosji, Ukrainy, Białorusi czy Niemiec.Zasady ich zatrudniania reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 sierpnia 2006 r., w sprawie wykonywania pracy przez cudzoziemców bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę (Dz. U. z dnia 1 września 2006 r.)
Mogą oni wykonywać pracę w takich grupach działalności jak: uprawy rolne, ogrodnictwo, włączając warzywnictwo oraz chów i hodowla zwierząt,a także uprawy rolne połączone z chowem i hodowlą zwierząt (działalność mieszana).
Praca w tym zakresie może być wykonywana przez obywateli tych państw bez zezwoleń na pracę przez okres nieprzekraczający 3 miesięcy w ciągu kolejnych 6 miesięcy.
Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym praca ta winna być wykonywana w oparciu o umowę. Rolnik aby zatrudnić obywatela Rosji, Ukrainy czy Białorusi musi napisać oświadczenie o zamiarze zatrudnienia cudzoziemca w swoim gospodarstwie. Oświadczenie to powinno zawierać dane identyfikujące pracodawcę (tj. imię, nazwisko, miejsce zameldowania) i pracobiorcę (imię, nazwisko, nr paszportu, miejsce zameldo-wania) oraz wskazywać okres i miejsce zatrudnienia. Ponadto oświadczenie powinno być potwierdzone notarialnie lub przez krajowy organ administracji.
Konieczne jest też zaświadczenie z gminy o posiadaniu gospodarstwa. To oświadczenie i zaświadczenie należy przekazać cudzoziemcowi, którego chcemy zatrudnić. Na podstawie tego oświadczenia uzyska on wiza z prawem do pracy. Natomiast po przyjeździe cudzoziemca należy wyrobić mu w Urzędzie Skarbowym, któremu podlegamy NIP (na postawie paszportu i zameldowania. W zależności od rodzaju zawartej umowy należy dokonać też formalności rejestracyj-nych w ZUS, oraz odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne i podatek.