Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Zatory płatnicze kładą gospodarkę!

5 stycznia 2016

W ciągu ostatnich trzech miesięcy znacząco zmalało bezpieczeństwo prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce – wynika z 13 edycji cyklicznego Raportu BIG. Wskaźnik BIG spadł do poziomu 6,98 pkt. i jest o 6,39 pkt. niższy niż w październiku 2010.

Początek 2011 roku rozpoczyna się od najniższego poziomu wskaźnika BIG od lipca 2009. 

Od ponad trzech lat BIG InfoMonitor regularnie monitoruje zatory płatnicze oraz zaległe i stracone zobowiązania. W wyniku tych działań powstaje Raport BIG, który mierzy poziom bezpieczeństwa działalności gospodarczej, opinie przedsiębiorców w tym zakresie oraz kierunek ich zmian. W najnowszej edycji Raportu BIG, doszło do ponownego (drugiego z kolei) spadku wartości wskaźnika bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej.

 Przy obecnym pomiarze, w największym stopniu za pogorszenie nastrojów wśród przedsiębiorców odpowiadają przedsiębiorcy indywidualni. W tej grupie odnotowano spadek wskaźnika BIG, z poziomu 22,83 pkt. do 4,64 pkt. Na przeciwnym biegunie znaleźli się przedstawiciele sektora finansowego - w tej grupie odnotowano znaczącą poprawę nastrojów – wartość wskaźnika bezpieczeństwa wzrosła z 2,73 pkt. do 11,64 pkt. O tak znaczącym spadku całego wskaźnika BIG zadecydowała również grupa dostawców usług masowych. W tej grupie odnotowano spadek bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej z poziomu 16,46 pkt. do poziomu 5,89 pkt. 

- Na początku 2011 roku obserwujemy kontynuację trendu spadkowego obrazującego pogorszenie nastrojów wśród polskich przedsiębiorców. Z najnowszych danych wynika, że drastyczny wzrost nieterminowych płatności na koniec 2010 roku stał się najważniejszą przyczyną pogorszenia nastrojów wśród przedsiębiorców – mówi Mariusz Hildebrand, prezes BIG InfoMonitor. – Należy podkreślić, że początek 2011 roku, rozpoczynamy ze znacznie niższym poczuciem bezpieczeństwa wśród przedsiębiorców, w stosunku do wyniku ze stycznia 2010. Jest to niepokojąca prognoza na nadchodzący rok. 

W sytuacji tak istotnych negatywnych zmian w nastrojach przedsiębiorców, należy odnotować dość pozytywne oceny całego 2010 roku. Przedsiębiorcy częściej korzystnie (28%) niż negatywnie (25%) oceniają ubiegły rok, a największa ich część uważa go za porównywalny (44%) z 2009 rokiem. Jeszcze bardziej optymistycznie brzmią przewidywania na 2011 rok. 43% przedstawicieli polskich przedsiębiorców uważa, że ich firma w 2011 roku poprawi swoją sytuację. Oznacza to, że przedsiębiorcy maja znacznie bardziej optymistyczne przewidywania na nowy rok, w stosunku do ocen roku ubiegłego. 

- Warto zauważyć, że przedstawiciele sektora usług finansowych, wśród których obecnie nastroje są najlepsze, mają najbardziej ambitne plany na rok 2011, a przedsiębiorcy indywidualni są w największym stopniu pesymistami – 3% deklaruje, że planuje zniknięcie z rynku – mówi Marcin Ledworowski, wiceprezes BIG InfoMonitor

 Większość polskich przedsiębiorców (59%) uważa, że w 2011 roku sprzedaż ich produktów bądź usług zwiększy się. Przeciwnego zdania jest jedynie 9% badanych, a niemal jedna czwarta (24%) jest przekonana o pozostaniu na podobnym poziomie, jak w roku 2010. Takie przewidywania idą w parze z planami 36% przedsiębiorców zamierzającymi zwiększyć płace w swoich firmach w 2011 roku. Niepokoić może jedynie fakt, że tylko 23% firm planuje w nadchodzącym roku podnieść poziom obecnego zatrudnienia. Polscy przedsiębiorcy zapytani o preferowane terminy płatności najczęściej wskazywali okres dwóch tygodni (37%).

Znaczące różnice nastąpiły w poszczególnych sektorach firm. Krótkie terminy płatności – 7 i 14 dni - najczęściej stosowane są przez dostawców usług masowych (58%), a całkowitym odwróceniem tych wyników są wskazania przedsiębiorców indywidualnych (58%), którzy stosują długie terminy płatności - 30 dni i więcej. Wskaźnik Bezpieczeństwa Działalności Gospodarczej (będący głównym elementem raportu BIG) zaczęto badać, w celu stałego monitorowania wpływu bieżącej sytuacji ekonomicznej oraz zatorów płatniczych na poziom bezpieczeństwa gospodarczego.

Na zlecenie firmy BIG InfoMonitor, co kwartał, instytut Pentor przeprowadza badanie wśród osób odpowiedzialnych za finanse w trzech głównych segmentach firm – dostawców usług finansowych, dostawców usług masowych oraz przedsiębiorców. Do sierpnia 2009 r. nazwę wskaźnika określano jako BOG. We wrześniu 2009 zmieniono jego nazwę na wskaźnik BIG. Wskaźnik może przyjmować wartość od -100 do 100.

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. (BIG InfoMonitor) prowadzi Rejestr Dłużników BIG. Zgodnie z Ustawą o BIG* przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm. Jako jedyny z działających w Polsce BIGów umożliwia także dostęp do baz Biura Informacji Kredytowej i Związku Banków Polskich, dzięki czemu zapewnia wymianę informacji o dłużnikach pomiędzy systemem bankowym i przedsiębiorcami. BIG InfoMonitor udostępnia łącznie 5 mln 300 tysięcy informacji i danych gospodarczych o dłużnikach.



POWIĄZANE

35 sprawdzanych opakowań na minutę i 100% skuteczności w wykrywaniu nieszczelnoś...

Grupa PZU po posiedzeniu sztabu kryzysowego w sprawie sytuacji powodziowej, utwo...

Tysiące zwierząt na południu Polski zostało dotkniętych dramatycznymi skutkami p...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę