Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Zasoby leśne można wykorzystać dla rozwoju gospodarczego

4 kwietnia 2005

Polska ma ogromne i unikatowe w skali UE zasoby leśne, które może wykorzystać dla rozwoju gospodarczego, tworzenia na ich bazie przedsiębiorstw i nowych miejsc pracy.

Warunkiem jest wdrożenie ekologicznego programu rozwoju obszarów leśnych - uważa Konrad Tomaszewski z zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski.

Tomaszewski brał w sobotę udział w konferencji "Zasoby przyrodnicze Polski szansą rozwoju terenów niezurbanizowanych", zorganizowanej w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Jak poinformował PAP Tomaszewski, Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski przygotowało program zakładający m.in. rozwój turystyki na terenach wiejskich i zagospodarowanie ugorów. Chce też tworzyć firmy, które będą monitorować stan środowiska naturalnego. Innym punktem programu jest uregulowanie prawne zbierania owoców runa leśnego, które obecnie nie jest uregulowane, i tworzenie małych firm wyspecjalizowanych w zbieraniu np. jagód i grzybów.

Jak powiedział, Stowarzyszenie chce przedstawić swoje propozycje do realizacji nowym władzom po wyborach, zabiera też udział w dyskusji na temat Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007-2013.

Stowarzyszenie nie oszacowało jeszcze środków finansowych potrzebnych do realizacji programu. Według Tomaszewskiego, możemy wykorzystać do tego środki strukturalne UE, a także budżety samorządów.

"Zachowaliśmy unikatową bioróżnorodność lasów, wysoką jakość gleb oraz krajobrazy i różnorodne gatunki zwierząt. Możemy więc teraz rozwijać na tej bazie rolnictwo i infrastrukturę nie popełniając błędów, które popełniły wcześniej kraje Europy Zachodniej" - powiedział Tomaszewski.

Przypomniał, że 28 proc. powierzchni kraju pokryta jest lasami, w których występują liczne gatunki zwierząt i ptaków, m.in. orzeł bielik, bociany, żubry, rysie, bobry i wilki. Ponadto polskie leśnictwo, jako jedyne w UE, utrzymuje się z własnych środków, bez dotacji budżetowych.

Według niego, paradoksalnie w zachowaniu dobrego stanu środowiska pomogły opóźnienia w rozwoju gospodarczym i budowie autostrad oraz mniejsze niż w UE nawożenie gleb.

Stowarzyszenie jest organizacją samorządową, która promuje ideę ekologicznego rozwoju Polski i ochrony środowiska; chce współpracować w tym zakresie ze środowiskiem polityków i naukowców.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę