Jako pierwsza z firm branży przetwórstwa owocowo-warzywnego Hortex zakończy wkrótce wdrażanie Zintegrowanego Systemu Zarządzania w oparciu o międzynarodowe certyfikaty Det Norske Veritas. Kilkuletni proces wprowadzania tego systemu sprawił, że już obecnie soki i mrożonki opatrzone marką Horteksu wytwarzane są zgodnie z surowymi normami unijnymi. W efekcie poprawiła się nie tylko jakość produktów, ale i rentowność firmy.
Proces wdrażania międzynarodowych standardów Hortex rozpoczął w listopadzie 1998 r., wprowadzając system zapewnienia jakości zgodny z normą ISO 9002. Wdrażany obecnie Zintegrowany System Zarządzania (ZSZ) to część składowa konsekwentnie realizowanego od kilku lat procesu restrukturyzacji holdingu. Rozproszoną poprzednio w sześciu wytwórniach produkcję soków i napojów skoncentrowano w jednym gruntownie zmodernizowanym (kosztem ponad 20 mln) zakładzie.
Funkcjonuje on w Przysusze, położonej 45 km na południe od Radomia. Natomiast mrożonki zamiast w siedmiu zakładach wytwarzane są obecnie w dwóch – w Rykach i w Skierniewicach. ZSZ obejmuje cztery wzajemnie uzupełniające się systemy funkcjonujące w takich dziedzinach, jak: zarządzanie jakością, analiza zagrożeń w trakcie procesu technologicznego, zarządzanie standardami ekologicznymi, a także bezpieczeństwo i higiena pracy. Jednostką certyfikującą ZSZ jest międzynarodowa firma Det Norske Veritas (DNV), która działa od z górą 130 lat i audytuje ponad 42 tys. systemów zarządzania na całym świecie.
Zasady i wymagania każdego z czterech systemów wchodzących w skład Zintegrowanego Systemu Zarządzania są powiązane ze sobą. System zarządzania jakością pozwala wyeliminować te działania firmy, które są dla niej niepożądane i nieopłacalne. Dla przykładu, w roku ubiegłym ilość reklamacji soków wytwarzanych w Przysusze zmalała do jednej piątej stanu z roku 2000.
Drugi element ZSZ to system Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontrolnych (z ang. HACCP). Ma on na celu identyfikację tych wszystkich miejsc w procesie produkcji i dystrybucji, gdzie mogą wystąpić zagrożenia jakości żywności. W zakładzie w Przysusze zidentyfikowano 14 kluczowych punktów kontrolnych; są one oznaczone znakiem „STOP!” W każdym z tych punktów umieszczono tabliczki z prawidłowym schematem danego etapu produkcji, na której wymieniono niezbędne kolejne operacje, istotne wskaźniki, parametry itp. Między innymi dzięki temu systemowi, już w trakcie jego wdrażania, straty soku w Przysusze w ciągu ostatnich trzech lat zmalały z 1,56 proc. do 0,55 proc., straty opakowań z 1,08 proc. do 0,66 proc., zaś awaryjność zmniejszyła się o ponad połowę.
Zakład Horteksu w Przysusze, zatrudniający 300 osób, dysponuje 10 liniami rozlewczymi i jedną linią przetwórczą. Dzięki wdrożeniu ZSZ w Przysusze o ponad jedną czwartą zmalało zużycie wody na tonę gotowego wyrobu, a produkcja ścieków zmniejszyła się o ponad 1,7 m sześc. na tonę, tj. o 30 proc. Oszczędność zużycia energii elektrycznej wyniosła prawie 35 kWh na tonę produktów, czyli o ponad 23 proc. (dane z lat 2000– –2002).
Według wstępnych szacunków w zakończonym 31 maja br. roku obrotowym 2001/2002 wartość sprzedaży holdingu wyniosła 350 mln zł, dzięki czemu Hortex po raz pierwszy od 4 lat wypracował zysk netto. Plany na najbliższe latach zakładają wzrost wartości sprzedaży do 500 mln zł.