Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Zarabiamy już średnio 3,6 tys. zł

23 maja 2011
W kwietniu przeciętne wynagrodzenie w firmach zatrudniających ponad 9 osób wyniosło 3598,8 zł. Było wyższe w porównaniu z kwietniem 2010 r. o prawie 6 proc. Ekonomiści spodziewali się wzrostu na poziomie 4,1 proc. Realny, czyli pomniejszony o inflację, wzrost płac w kwietniu wyniósł 1,4 proc. A jeszcze miesiąc wcześniej nasze pensje traciły na wartości – wzrost cen był szybszy o 0,3 proc.


– Na dynamiczny wzrost płac miała wpływ wypłata w kwietniu premii w sektorach energetycznych – mówi Marcin Mazurek, analityk BRE.
Ale to niejedyny powód. W ubiegłym roku płace rosły wolno. Teraz w ślad za poprawą sytuacji w przedsiębiorstwach podążają wynagrodzenia. Nie bez wpływu jest też wysoka inflacja. Pracownicy, obserwując wzrost cen, domagają się podwyżek.
Ekonomiści zgodnie twierdzą, że w kolejnych miesiącach wzrost płac jeszcze przyspieszy. – W roku wyborczym pracownicy będą głośniej artykułować swoje oczekiwania – ocenia Jacek Męcina z PKPP Lewiatan. Te naciski widać już w górnictwie czy hutnictwie, sektorach najbardziej uzwiązkowionych.
– To początek, spodziewamy się, że naciski płacowe nasilą się w drugiej połowie tego roku i w kolejnych miesiącach zobaczymy wzrost wynagrodzeń na poziomie 6 – 7 proc. – uważa Piotr Kalisz, główny ekonomista Citi Handlowego. Wspierać je będzie wzrost inwestycji, a w związku z tym kondycji przedsiębiorstw, a także otwarcie niemieckiego rynku pracy. Firmy, chcąc utrzymać najlepszych fachowców, będą podnosiły im pensje.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę