Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Zapotrzebowanie na fachową pomoc prawną będzie wzrastać

24 września 2012
Zapotrzebowanie na fachową pomoc prawną w naszym kraju będzie wzrastać; wynika to m.in. z coraz większego zagmatwania prawa, więc trzeba pomyśleć nad stworzeniem spójnego systemu takiej pomocy - uważają uczestnicy dyskusji zorganizowanej przez adwokaturę.
Kwestie pomocy prawnej z urzędu i realizacji prawa obywateli do sądu są tematem rozpoczętej w sobotę w Warszawie dwudniowej konferencji zorganizowanej przez Naczelną Radę Adwokacką. Udział w niej bierze kilkudziesięciu prawników - w tym m.in. byłych i obecnych sędziów Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, a także naukowcy, sędziowie prokuratorzy, przedstawiciele Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i reprezentanci organizacji pozarządowych.
Zdaniem byłej sędzi Trybunału Konstytucyjnego prof. Ewy Łętowskiej przepisy prawne stają się coraz bardziej skomplikowane i trudne, w związku z tym wymagają "fachowego prowadzenia osoby, która korzysta z tego prawa". "W tym gąszczu trudno się zorientować (...) proponuję poczytać umowy deweloperskie" - mówiła profesor.
"Od blisko 20 lat system prawny wykazuje coś, co powinno wzbudzać radość wszystkich adwokatów - ogromne zapotrzebowanie na fachową pomoc prawną; ono rośnie i będzie rosło. Tam wszędzie, gdzie jest to niezbędne, człowiek powinien móc korzystać ze swojego prawa do sądu w sposób efektywny. W tej chwili jest z tym coraz gorzej" - oceniła Łętowska. Dodała, że taka sytuacja jest pogłębiana przez "tabloidyzację mediów i różne głupstwa, które opowiada się o prawie".
Dlatego, jak podkreśliła, pomocy prawnej z urzędu nie można wiązać jedynie z kwestiami wsparcia dla ludzi ubogich. "Taka pomoc nie powinna być związana z ubóstwem, ale z pewną sytuacją społeczną, dlatego dyskusja niesłusznie ograniczana jest jedynie do sytuacji majątkowej" - mówiła.
Z kolei zdaniem prof. Pawła Wilińskiego z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu aktualnie nie są zintegrowane systemy pomocy prawnej z urzędu w różnych typach spraw, a także tej świadczonej pro bono na etapie przedsądowym. "Być może należy zastanowić się nad wykorzystaniem aplikantów adwokackich, których jest coraz więcej i pomyśleć, aby częścią aplikacji było wykonywanie pomocy prawnej z urzędu" - zaznaczył.
Prof. Wiliński wskazał jednocześnie na problemy finansowe wiążące się z zapewnieniem takiej pomocy prawnej i przygotowaniem odpowiednich uregulowań ustawowych w tej sprawie. "Nie jest prosto dyskutować z ministrem finansów, gdy próbuje się rozszerzać możliwości pomocy z urzędu" - powiedział.
Prace nad przepisami dotyczącymi bezpłatnej pomocy prawnej, przede wszystkim dla osób niezamożnych, trwają w resorcie sprawiedliwości od kilku lat. Propozycje w tej sprawie zgłaszał już minister Andrzej Kalwas, który pełnił urząd w latach 2004-2005. Ze względu na ograniczenia finansowe na razie ostateczny projekt nie został przyjęty. Tymczasem, jak wskazał dr Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka obowiązek stworzenia efektywnego systemu pomocy prawnej dla obywateli wynika z przepisów europejskich.
Szczegóły ewentualnych koncepcji dotyczących przedsądowej i pozasądowej pomocy prawnej dla osób niezamożnych mają być omawiane z udziałem przedstawicieli resortu sprawiedliwości podczas drugiego dnia konferencji, w niedzielę. Jak wskazuje NRA, obecnie osoby ubogie otrzymują pomoc głównie ze strony organizacji pozarządowych i prawników działających pro bono.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę