MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Zapomniane smaki Małopolski

3 grudnia 2015
Biesiada przy świątecznym stole skłania do refleksji na temat żywienia. Bogato zastawiony stół różnymi produktami i przetworami pozwala również sięgnąć pamięcią do smaku wiejskiego chleba pieczonego na liściach kapusty w domowym piecu chlebowym, do wspominania smaku zebranych z przydomowej grządki pachnących i soczystych pomidorów, pozwala na sięganie pamięcią do smaku twarogu, który robiły nasze mamy podając go na śniadanie z pachnącym masłem z domowej masielnicy. Gdy porównamy te zapomniane smaki z tym co oferują nam obecnie sklepy z żywnością jesteśmy rozczarowani.
Oferowane produkty niczym nie przypominają nam przeszłości, stąd pomysł aby ją przypomnieć w filmie pod wyżej wymienionym tytułem. Przypominamy w nim orkisz i chleb orkiszowy, fasolę Piękny Jaś, śliwkę sechlońską, mleko i sery od naszych rodzimych ras: polskiej czerwonej i cakla podhalańskiego, przypominamy karpia zatorskiego i gęś zatorską.
Przewodnią myślą filmu jest nie tylko przypomnieć zapomniane produkty, ale pokazać więź historyczną pomiędzy polem a stołem. Stanowi to bowiem ważną część naszej historii, o której nie można zapomnieć.
Po 10 latach funkcjonowania UE mamy do czynienia z jednej strony z nowoczesnymi technologiami przetwórstwa, zezwalającymi na stosowanie wielu zamienników, ulepszaczy wziętych żywcem z półek z chemią gospodarczą, z drugiej zaś strony zwróceniem dużej uwagi na produkty regionalne, tradycyjne, o których często zapominamy. Czy da się te dwa procesy pogodzić? Jest to retoryczne pytanie, wszystko zależy od zasobności kieszeni konsumenta i jego filozofii życia.
Film pt.: "POWRÓT DO PRZESZŁOŚCI-ZAPOMNIANE SMAKI MAŁOPOLSKI” zrealizowany w ramach programu Filmoteka Małopolska, dostępny jest w biurach Małopolskiej Izby Rolniczej.




POWIĄZANE

Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców Do 2035 roku liczba o...

Znani eksperci nie mają żadnych złudzeń. 2024 rok pod względem podatków wyglądał...

Transport, logistyka i motoryzacja będą powiększać zespoły – 4 na 10 firm chce z...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę