Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Zamknięcie rynku rosyjskiego to negatywne konsekwencje dla polskich producentów

5 stycznia 2016
Jak podał Bank Gospodarki Żywnościowejagłe zamknięcie rynku rosyjskiego będzie nieść za sobą negatywne konsekwencje dla polskich eksporterów i producentów. Kluczowe znaczenie będzie miał zatem przebieg rozmów pomiędzy KE a władzami rosyjskimi.
Władze litewskie potwierdziły 24 stycznia br. wykrycie dwóch przypadków afrykańskiego pomoru świń (African swine fever - ASF) wśród dzików. W obliczu zagrożenia rozprzestrzenianiem się tej choroby, Komisja Europejska (KE) oraz litewskie władze weterynaryjne podjęły działania ochronne (tzw. safeguard measures), w wyniku których sześć regionów na terenie Litwy objęto specjalnymi ograniczeniami.
Na zagrożonym obszarze zakazano handlu z pozostałymi regionami kraju i wywozu na rynki UE trzody, mięsa wieprzowego, nasienia knurów, embrionów i komórek jajowymi loch. Działania te, jak również wzmożony nadzór nad stadami dzików i trzody, mają nie dopuścić do przedostania się choroby poza Litwę. Co więcej, jak podaje thepigsite.com podjęte środki będą omawiane oraz dodatkowe kroki będą podjęte podczas spotkania Komitetu ds. Łańcucha Dostaw Żywności i Zdrowia Zwierząt 6 i 7 lutego br. w Brukseli.
Mimo zastosowanych środków zapobiegawczych, w środę 29 stycznia br. władze Rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego, korzystając z zapisów umowy podpisanej z UE, wprowadziły natychmiastowy zakaz importu mięsa wieprzowego i trzody z terenu UE. Tak drastyczne kroki uderzają bezpośrednio w producentów trzody, mięsa i przetworów wieprzowych.
Biorąc pod uwagę rynek UE, w pierwszych dziesięciu miesiącach 2013 r. eksport nieprzetworzonego mięsa wieprzowego na rynek rosyjski wzrósł w ujęciu wolumenowym o 20 % w skali roku. Rosja stała się tym samym odbiorcą 30 % unijnego mięsa wieprzowego kierowanego na eksport. Wśród krajów UE najwięcej mięsa do Rosji wysyłają Niemcy, Dania i Hiszpania, które uzyskały udział odpowiednio 25 %, 20 % i 10 % w strukturze eksportu.
Polska w omawianym okresie stała się czwartym największym unijnym dostawcą mięsa wieprzowego na rynek rosyjski. Było to możliwe dzięki znacznemu ożywieniu handlu z tym krajem. W 2013 r. Rosja podwoiła wolumen importu mięsa wieprzowego z Polski w skali roku, do poziomu 32,8 tys. t (dane dla okres styczeń-listopad zeszłego roku). Była to zatem znacznie większa dynamika, niż obserwowana dla eksportu unijnego. Może to wskazywać na silną pozycję polskich eksporterów na tym rynku. Warty podkreślenia jest fakt, że w ujęciu wartościowym w zeszłym roku Rosja stała się głównym odbiorcą nieprzetworzonego mięsa wieprzowego eksportowanego z Polski. W okresie pierwszych jedenastu miesięcy 2013 r. sprzedaż na ten rynek wyniosła ok. 91 mln euro.
Można się zatem spodziewać, że nagłe zamknięcie rynku rosyjskiego będzie nieść za sobą negatywne konsekwencje dla polskich eksporterów i producentów. Kluczowe znaczenie będzie miał zatem przebieg rozmów pomiędzy KE a władzami rosyjskimi. Jak określiła KE, wprowadzone przez Rosję środki ochronne są nieproporcjonalne do obecnej sytuacji. Komisja stara się zatem wpłynąć na władze tego kraju by wycofały ograniczenia w handlu.




POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę