Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Zamiast cukru - biopaliwa?

5 maja 2006

Przyjęta przez Unię Europejską reforma cukru jest niekorzystna dla Polski zakłada bowiem spadek cen i ograniczenie produkcji cukru w naszym kraju. Dlatego w tym roku po raz pierwszy będzie stosowana specjalna premia dla rolników – plantatorów buraka cukrowego, która ma choć w części pokryć wynikający z tej sytuacji spadek dochodów w gospodarstwach. Na ten cel przeznaczonych jest 99 milionów Euro.

Ściśle określono już, w jaki sposób te pieniądze będą dzielone. Tu rząd zgodził się ze stanowiskiem Związku Plantatorów Buraka Cukrowego. Kwota będzie dzielona tylko na plantatorów buraka cukrowego i tylko dla tych, którzy mają podpisane na ten rok umowy kontraktacyjne. Dlatego nieroztropne było jeśli ktoś pozbył się 2006 roku kwoty cukrowej bo w ten sposób pozbył się również prawa do premii .

- Były propozycje nie tylko w Polsce, ale całej Europie by część z tych pieniędzy przeznaczyć do podziału dla wszystkich rolników zwiększając dopłaty do hektara. Niektóre kraje przyjęły takie rozwiązania. Nam natomiast zależy na utrzymaniu produkcji buraków w Polsce. Dlatego też pieniądze te w całości idą do plantatorów.– mówi Jan Krzysztof Ardanowski, podsekretarz, stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Konsekwencją reformy rynku cukru w Europie będzie w Polsce dalsze zamykanie zakładów przerabiających buraki prowadzonych zarówno przez Krajową Spółkę Cukrową jak i też koncerny zachodnie, które wykupiły już 60 procent cukrowni w naszym kraju.

Aby w z polskich pół nie zniknęły plantacje buraków rząd planuje uruchomienie w zamykanych cukrowniach między innymi produkcji biopaliw, Nie tylko biodiesela, ale przede wszystkim w pierwszej kolejności produkcji spirytusu – bioetanolu Dzięki temu część plantatorów będzie mogła nadal uprawiać buraki, które są ważną rośliną w płodozmianie i podnoszą kulturę produkcji. Buraki te nie byłyby już przetwarzane na cukier ale na spirytus potrzebny do produkcji biopaliwa.

- Sytuacja na rynku cukru nie jest dla Polski dobra. Nie z naszej winy - takie rozwiązanie Europa przyjęła. Trzeba szukać rozwiązań krajowych i jesteśmy do tego przygotowani – mówi Ardanowski.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę